Netflix pozwał TikTokerki za naruszenie praw autorskich

Netflix pozwał TikTokerki za naruszenie praw autorskich

Abigail Barlow i Emily Bear (popularne TikTokerki) zostały pozwane przez Netflixa za naruszenie praw autorskich serialu "Bridgertonowie". Tworzyły one piosenki i albumy inspirowane produkcją i czerpały z nich korzyści finansowe.


"Bridgertonowie" to jeden z najpopularniejszych seriali platformy Netflix. Doczekał się on nawet drugiego sezonu, pobocznej serii i kilku wydarzeń na żywo. Zainteresowanie tytułem postanowiły wykorzystać także internetowi twórcy.

Mowa tu przede wszystkim o Abigail Barlow oraz Emily Bear - kobietach publikujących treści na TikToku, gdzie zebrały już ponad 2,4 miliona obserwujących. Ich twórczość opiera się w głównej mierze na motywach znanych z wyżej wymienionego serialu. Nagrywają one m.in. piosenki wykorzystujące postacie, sceny, dialogi czy wątki fabularne występujące w produkcji Netflixa.

Źródło: Bloomberg


Zaczęły to robić w 2020 roku i Netflix niejednokrotnie ostrzegał je odnośnie do łamania praw autorskich. Influencerki pozostały nieugięte i niedawno postanowiły wydać album nazwany "The Unofficial Bridgerton Musical", który jakimś dziwnym trafem... otrzymał nagrodę Grammy. Mówimy tu więc o dosyć ważnym wyróżnieniu w świecie muzyki. Dodatkowo zdecydowały one wystawić płatny musical w kilku miejscach na świecie (a kolejne są już w planach).

Netflix zdecydował się pozwać twórczynie przede wszystkim za naruszenie praw własności intelektualnej. O sprawie wypowiedziała się także twórczyni serialu, Shonda Rhimes (tłumaczenie za portalem Wirtualnemedia.pl):
Podczas gdy jest tyle radości, że widzowie zakochują się w "Bridgerton" i znajdują kreatywne sposoby na wyrażenie swojej wdzięczności, to, co zaczęło się jako zabawa Barlow i Bear w mediach społecznościowych, przekształciło się w rażące zabieranie własności intelektualnej wyłącznie dla korzyści finansowej Barlow & Bear. Pochlebiało mi i byłam zachwycona, gdy Barlow i Bear zaczęły komponować piosenki "Bridgerton" i dzieliły się nimi z innymi fanami na TikToku. Istnieje jednak różnica między komponowaniem na TikToku a nagrywaniem i wykonywaniem tych utworów dla zysku komercyjnego.

Netflix ma nadzieję, że pozew zmotywuje dziewczyny do powstrzymania kolejnych działań w zakresie komercyjnego wykorzystywania treści objętych prawami autorskimi. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Kojarzycie Barlow i Bear? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.