Netflix i inne serwisy VOD w Polsce zostaną opodatkowane

Netflix i inne serwisy VOD w Polsce zostaną opodatkowane

Jednym z najnowszych pomysłów polskiego rządu jest wprowadzenie kolejnego podatku. Zapłacić go będzie miał m.in. Netflix.


Głośnym echem odbiła się tzw. tarcza kryzysowa, która ma pomóc Polakom w tych ciężkich czasach. Jednym z jej najnowszych projektów jest podatek nałożony na serwisy streamujące filmy. Rząd planuje nałożyć na na nie obowiązek wpłacania 1,5 proc. przychodu na Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ma to zwiększyć jego wpływy tylko w tym roku o ok. 15 mln zł i co najmniej 20 mln zł rocznie w kolejnych latach.Z zebranych przez Europejskie Obserwatorium Audiowizualne danych wynika, że w Polsce to Netflix uzyskuje największe przychody - wysokość podatku w jego przypadku to 6,4 mln złotych. Na kolejnych miejscach plasują się przychody Ipli Polsatu, Playera TVN, Amazon, Cda.pl i Apple TV+.

Prezes IAB nie zgadza się z propozycją nowego projektu. Uważa za niesprawiedliwe obciążanie finansowe jednej branży po to, by ratować inną. Dodatkowym problemem jaki zauważa jest brak ustalenia ograniczenia czasowego.
Rodzi to podejrzenie, że zaistniała sytuacja została wykorzystana jako pretekst do dodatkowego obciążenia fiskalnego określonej grupy przedsiębiorców.

Netflix do tej pory nie zabrał głosu w sprawie. A wy, korzystacie z serwisów streamingowych? Jakie macie zdanie na temat nowego podatku? Uważacie, że oznacza to konieczny wzrost cen w tej branży? Napiszcie w komentarzu!

Angelika Kaluga

Studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, która uwielbia życie w Internecie i tak samo uwielbia o nim pisać. Po godzinach początkująca wokalistka.