Netflixa w Polsce od lipca czekają nowe opłaty. Usługa podrożeje?

Netflixa w Polsce od lipca czekają nowe opłaty. Usługa podrożeje?

1 lipca 2020 roku w życie wejdą nowe przepisy dotyczące kinematografii i podatków z nią związanych. O regulacjach mówi się od dawna, ale właśnie teraz nadszedł moment, w którym możemy zadać sobie pytanie - czy Netflix a także inne usługi streamingowe podwyższą ceny swoich usług?


1,5% od sumy opłat od użytkowników lub 1,5% od sumy wpływów reklamowych - to taki koszt poniosą portale streamingowe na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej po wprowadzeniu przez polski rząd zmian w prawie w ramach tzw. Tarczy 3.0. Wariant, który będzie ich dotyczył zależy od tego, na czym zarobią więcej. Na dzień dzisiejszy wpływy z tego tytułu oceniane są na około 15 mln zł w tym roku i co najmniej 20 mln zł w latach kolejnych. Z opłat zwolnieni są niektórzy mikroprzedsiębiorcy oraz firmy z niewielką bazą użytkowników.Nam - użytkownikom na przykład Netflixa, pozostaje zastanowić się jak bardzo i czy w ogóle opłaty abonamenckie wzrosną. A wy, co myślicie o nowych przepisach?

Angelika Kaluga

Studentka Uniwersytetu Wrocławskiego, która uwielbia życie w Internecie i tak samo uwielbia o nim pisać. Po godzinach początkująca wokalistka.