Netflix i YouTube obniżą jakość filmów z powodu koronawirusa

Netflix i YouTube obniżą jakość filmów z powodu koronawirusa

Obecna pandemia przysporzyła problemów przede wszystkim przedsiębiorstwom fizycznym. Większość placówek z praktycznie każdej branży pozostaje zamknięta do czasu ustabilizowania się sytuacji. Wydawać by się mogło, że firmy i usługi działające online, za sprawą kwarantanny i dużego ruchu są w sytuacji bardzo korzystnej, jednak nawet te zaczynają mieć pewne problemy.


Obecna kwarantanna i nadzwyczajnie duża aktywność użytkowników, przyczynia się przez ostatnie dni do widocznie zaniżonej jakości korzystania z różnych dobrodziejstw internetu. Widać to zarówno w grach jak i w czasach buforowania i jakości plików wideo. Thierry Breton z Komisji Europejskiej, kilka dni temu zaapelował do użytkowników, aby nie oglądali Netflixa w pełnym HD. W odpowiedzi na to, Netflix obniżył bitrate całej biblioteki, dla kont europejskich. Zmniejszony bitrate, czyli inaczej przepływność strumieniowanego wideo, ma doprowadzić do redukcji zużywanych danych o 25%, przy zachowaniu odpowiednio dobrej jakości.

Śladem decyzji Netflixa zamierza podążyć także YouTube, który za radą Komisji Europejskiej również obniży domyślną jakość materiałów, aby uniknąć ewentualnego przeciążenia. Warto wspomnieć, że w przypadku Netflixa, nie przewidziane są póki co żadne formy rekompensaty dla użytkowników, którzy specjalnie płacą większy abonament, aby korzystać z lepszej jakości filmów i seriali.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.