Nowe urządzenie okrzyknięte

Nowe urządzenie okrzyknięte "najmniejszym komputerem świata"!

To między innymi dzięki takim wydarzeniom można się na własne oczy przekonać, jak szybko na świecie postępuje rozwój technologiczny. Tytułowy sprzęt jest o wiele mniejszy od ziarenka ryżu i jużo samo to robi ogromne wrażenie.


Za zbudowanie tego urządzenia odpowiedzialni są wynalazcy z Uniwersytetu w Michigan. Tym samym pobili oni kolejne osiągnięcie, należące do tej pory do badaczy z IBM, dotyczące budowy "najmniejszego komputera świata". Wynalazek ten ma zaledwie 0,04 milimetra sześciennego, czyli dziesięć razy mniej od poprzedniego rekordzisty. Poniższe zdjęcie najlepiej zobrazuje tę wielkość.
Nowy "najmniejszy komputer świata" ma zaledwie 0,04 milimetra sześciennego


Naukowcy z Michigan byli konstruktorami tego typu "komputera" już w 2014, lecz kilkanaście miesięcy temu przebili ich właśnie badacze z IBM. Piłka jest więc znów po ich stronie.

Trudno jednak tak do końca nazwać wspomniane wyżej urządzenia prawowitymi "komputerami". Dlaczego? Dane znikają z nich zaraz po wyłączeniu sprzętu.
Nie jesteśmy pewni czy powinniśmy nazywać je komputerami, czy też nie. To kwestia opinii na temat tego, czy posiadają one minimalny zakres funkcjonalności pozwalający na nazwanie je komputerami. - profesor pracujący nad wynalazkiem

Tak czy inaczej jest to na pewno swego rodzaju mały krok ku dalszemu rozwojowi technologii i za to należą się wynalazcom szczere gratulacje.


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.