Najłatwiejsza praca świata?

Najłatwiejsza praca świata?

Mówimy sobie czasem: „jak fajnie byłoby być youtuberem”, „chciałbym grać jak streamer”. Rzeczywistość jednak ma tę drugą stronę medalu. Zacznijmy jednak od zalet.


ZALETY


Wiele młodych ludzi traktuje gaming jako pasję, jako coś, co pozwala przynajmniej na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości. Gry zapewniają dowolność, dynamikę, akcję, te wartości, które na co dzień nie występują, albo zdarzają się one rzadko. Marzeniem każdego jest przecież połączenie pracy z pasją, co w dzisiejszych czasach ze względu na rynek pracy jest prawie niemożliwe. Youtube i platformy streamerskie dają jednak taką szansę. Popularny gracz ma możliwość rozwoju, otrzymuje różne propozycje, dostępy do gier, artykuły komputerowe a nawet sam komputer! Aby osiągnąć taki sukces potrzeba jednak dużej ilości wolnego czasu, dobrej jakości różnego rodzaju sprzętów komputerowych. To jednak dopiero mała część całego sukcesu.


CECHY SUKCESU


Ważnym elementem jest charakter, który ukazuje się w każdym z filmów. Wraz ze wzrostem popularności wzrasta również nasz zakres obowiązków. Z czasem zajmować musimy się sferą zarobkową, tworzeniem coraz ciekawszego contentu. Samo montowanie filmów również nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Wymaga to sporej ilości wolnego czasu.


Dla przykładu: gdybyśmy chcieli zrobić funny moments trwające mniej więcej 5 minut, musimy:


-Przejrzeć wszystkie swoje ostatnie filmy poświęcając na to około 3 godziny (przy założeniu, że w ciągu 6 filmów trwających 30 minut znajdziemy wystarczająco śmiesznych momentów. Jest to spore zawyżenie, jednak załóżmy, że jesteśmy naprawdę zabawni);


-Kolejną rzeczą jest odpowiednie wycięcie fragmentów tych filmów oraz ułożenie ich w odpowiedniej kolejności. Zajmuje nam to średnio 30 minut.


-Jedną z ważniejszych elementów jest dobranie odpowiednich dodatków, w taki sposób, aby film rozbawiał, nie powodując przesytu (zgodnie z zasadą co za dużo to nieśmiesznie).


-Następnie zapisanie tego w odpowiednio wysokiej rozdzielczości – wszystkie te czynności zajmują nam około 5 godzin! 5 godzin na zrealizowanie krótkiego filmiku.


WYMAGANIA


Ludzie z natury są wybredni, zatem stworzenie dobrego filmu, gameplay'u nie należy to do łatwych zadań. Pamiętajmy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, nie tylko dla wydawców, ale również dla widzów. Z czasem chcą coraz więcej, coraz ciekawiej, coraz lepiej. Można to przedstawić wzorem 3x = x gdzie lewa strona to ilość pracy, a prawa to efekty z niej uzyskane; x to natomiast czas. Jeżeli poświęcimy 6 godzin czasu uzyskamy stosunkowo trzy razy mniej wyświetleń, widzów, popularności. Wzór ten ma charakter wyłącznie poglądowy, aby pokazać, jak często niedoceniona jest praca podczas tworzenia filmu. Należy pamiętać, że rzadko kiedy zyskujemy tyle samo, ile się napracowaliśmy. Większość z nich uzyskała sukces bardzo ciężką, żmudną pracą.


Youtuberzy, Streamerzy muszą zatem wykazać się kreatywnością i utrzymywać ją przez 365 dni w roku, a czasami nawet 366 dni w roku!


DIAGRAM PRACY YOUTUBERA:


Praca → efekty → bardzo ciężka praca + obowiązki → efekty → mega ciężka praca +praca + obowiązki + obowiązki → efekty.


Zastanówmy się zatem jeszcze raz: Czy faktycznie praca youtubera to tylko i wyłącznie granie, spędzanie czasu przy komputerze i zarabianie? Odpowiedź z pewnością nasuwa się sama.


Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.