Opublikowano zestawienie najgorszych haseł 2018 roku

Opublikowano zestawienie najgorszych haseł 2018 roku

O bezpieczeństwie w sieci mówi się już od dawna, bo zwykle nie chodzi tu tylko o hasło do naszego Facebookowego królestwa śmiesznych kotków, ale także o dostęp do konta bankowego, karty kredytowej czy wrażliwych danych osobowych. Mogłoby się wydawać, że każdy z nas ma pojęcie o bezpieczeństwie w Internecie - Okazuje się niestety, że przy wyborze hasła często idziemy na łatwiznę.


Nazwisko, numer telefonu, imię zwierzątka jako hasło? Nie - jest jeszczcze gorzej. Firma SplashData opublikowała niedawno coroczne zestawienie stu najgorszych haseł i okazuje się, że już piąty rok z rzędu u szczytu listy znalazło się hasło „123456”. Na drugim miejscu uplasowało się „password”, a kolejne miejsca to różne modyfikacje ciągu cyfr z pierwszego miejsca. Na dziewiątym miejscu znalazło się nieśmiertelne „qwerty”, a na dwunastym – „admin”. Wśród najgorszych haseł nie zabrakło też szatańskiego „666666” oraz „donald”, który nawiązuje do obecnego prezydenta USA.Dane te dotyczą głównie obszaru USA oraz zachodniej Europy i pochodzą z analizy przeszło 5 milionów haseł, które wyciekły do sieci. SplashData podaje, że około 10% użytkowników Internetu stosowało przynajmniej jedno z 25 najgorszych haseł, a aż 3% korzystało z hasła „123456”.

O bezpieczeństwie naszych danych mówi się od wielu lat, dlatego takie statystyki są szokujące. Często denerwujemy się, że przy rejestracji na różnych witrynach musimy wymyślać skomplikowane hasła; wymagają od nas wielkich liter, cyfr i dziwnych znaków. Okazuje się jednak, że takie hasło to kwestia kluczowa. Podobnie jak zabezpieczamy nasz komputer programami antywirusowymi, powinniśmy zabezpieczyć nasze dane. Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji lepiej wcześniej zadbać o silne hasło, a jak takie stworzyć podpowiada nam Gambol:


Emilia Wełna

Zawodowo zajmuję się redakcję i korektą, a hobbystycznie pisaniem. Fascynuje mnie nauka, a najwięcej czasu zajmuje granie w GTA i oglądanie "Przyjaciół" na okrągło.