Naczelna Izba Aptekarska wezwała Abstrachuje do usunięcia filmu

Naczelna Izba Aptekarska wezwała Abstrachuje do usunięcia filmu

Wczoraj doszło do zdecydowanie niecodziennego wydarzenia. Naczelna Izba Aptekarska (NIA) wystosowała wezwanie przedsądowe do twórców kanału Abstrachuje. Pisze w nim, że żąda usunięcia filmu, który według nich obraża ich profesję. 


Format filmów tworzonych przez twórców z kanału AbstrachujeTV bazuje na wyolbrzymianiu czy tez koloryzowaniu spotykanych w życiu codziennym stereotypów. Jeden z ostatnich opublikowanych na kanale materiałów, zatytułowany "Czego NIE mówią: APTEKARZE", wyraźnie nie przypadł do gustu członkom tej grupy zawodowej, co poskutkowało przedsądowym wezwaniem do usunięcia materiału. Wspomniany film możecie zobaczyć poniżej:Na oficjalnej stronie NIA, możemy przeczytać uzasadnienie takiej, a nie innej decyzji, które brzmi następująco:
1 lutego br. AbstrachujeTV nagrali film rzekomo obrazujący pracę farmaceuty w aptece. Niestety zamiast śmiechu pozostaje niesmak, żenada i naruszenie dóbr osobistych. Naczelna Izba Aptekarska zdecydowanie sprzeciwia się tego rodzaju praktykom stanowczo reagując na zamieszczony materiał.

Według Naczelnej Izby Aptekarskiej satyryczny wydźwięk filmu nie usprawiedliwia zniesławienia oraz naruszenia dóbr osobistych pracowników branży farmaceutycznej. W przypadku braku zaniechania działań krzywdzących renomę tej grupy zawodowej, w postaci usunięcia materiału z platformy YouTube, NIA zapowiada podjęcie kolejnych kroków w sprawie, czyli najprawdopodobniej skieruje odpowiednie pismo do sądu. Twórcy w żaden sposób nie ustosunkowali się publicznie do całej sprawy, jednak biorąc pod uwagę fakt, że film cały czas znajduje się na kanale, najpewniej nie obawiają się większych konsekwencji.

Po publikacji tego artykułu, otrzymaliśmy oświadczenie udzielone przez Rafała Masnego, współzałożyciela Abstrachuje.tv i członka zarządu Abstra. Tak prezentuje się jego stanowisko w sprawie:
Jako Abstrachuje.TV od ponad 7 lat publikujemy filmy komediowe, parodiujące codzienne zachowania Polaków. W krzywym zwierciadle ukazujemy przedstawicieli różnych grup społecznych i zawodowych. Na naszym kanale pojawiło się już 268 materiałów wideo. Nigdy wcześniej przedstawiciele żadnego ze środowisk nie wezwali nas do usunięcia któregokolwiek z nich. Wynika to z prześmiewczej konwencji, przerysowanych sytuacji i użycia hiperboli. W tym wypadku sytuacja jest aż nazbyt oczywista, gdyż odcinek zatytułowano „Czego NIE mówią: APTEKARZE”.Dlatego odczytanie go jako „filmu rzekomo obrazującego pracę farmaceuty
w aptece” (jak na Twitterze napisał rzecznik prasowy NIA) jestabsurdalne. Naszą intencją nigdy nie było obrażanie przedstawicieliktórejkolwiek z parodiowanych przez nas grup społecznych lub zawodowych,co od lat doskonale rozumieją miliony naszych widzów. Uważamy, że nikt nie chciałby żyć w kraju, w którym za publikację parodii idzie się do sądu – powiedział Rafał Masny.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.