Oto młodzieżowe słowo 2017 roku - nie zgadniecie co wygrało...

Oto młodzieżowe słowo 2017 roku - nie zgadniecie co wygrało...

Język polski niczym żywy organizm cały czas się zmienia i raczej nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że dziś mówi się znacznie inaczej niż powiedzmy jeszcze 20-30 lat temu. Najbardziej widać to w języku młodzieży, która wytworzyła sobie praktycznie odrębny sposób porozumiewania znany praktycznie tylko im. Pół żartem, pół serio stworzono nawet plebiscyt na młodzieżowe słowo roku 2017. Domyślacie się już co wygrało, prawda?


Swojego rodzaju konkurs już drugi raz został zorganizowany przez PWN. Zwycięzcę wybierano w drodze oficjalnego głosowania. Wśród ponad 5000 ważnych głosów najwięcej, bo ponad osób 417 zagłosowało na sztos, ubiegłorocznego zwycięzcę, drugi w kolejności był dwudzionek (czyli inaczej "weekend"), a trzeci z liczbą 227 głosów... wyrażenie xD. Żeby było śmieszniej - z racji, że laureatem nie może być ubiegłoroczny zwycięzca, a dwudzionek odpadł przez dyskwalifikację, oficjalnie można ogłosić, że młodzieżowym słowem roku 2017 zostało:


Ktoś pomyśli: "ej no, trochę beka xD", niemniej gdy przestaniemy się już śmiać okazuje się, że wcale nie jest to takie wzięte znikąd i bez powodu. Jakby nie patrzeć, język młodzieżowy to także popularne emotikonki, rodem z pierwszych wiadomości tekstowych czy portali internetowych, gdzie właśnie "xD" niepodzielnie rządzi już od dłuższego czasu. Stało się popularne na tyle, że przebiło się nawet do języka mówionego, co czyni go naprawdę interesującym tworem. Jak mówi popularne powiedzenie, "xD" wyraża więcej niż tysiąc słów.Nas w rankingu zastanawia natomiast wysoka pozycja "dwudzionka". Czy naprawdę ktoś tego używa? Dajcie znać w komentarzach!

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.