Wybrano młodzieżowe słowa roku. YouTuberzy mieli na nie wpływ

Wybrano młodzieżowe słowa roku. YouTuberzy mieli na nie wpływ

Tegoroczne wyniki plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku może nie są aż tak futurystyczne, jak zeszłoroczne "xD", ale widać w nich spory wpływ YouTube'owego środowiska.


Nie trzymajmy nikogo w niepewności - młodzieżowe słowo roku według plebiscytu zorganizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN to dzban. Najczęściej używa się go do tego, żeby pejoratywnie się do kogoś odnieść i go znieważyć. Aż 30 procent głosów zostało oddanych właśnie na tę propozycję, co sprawiło, że dzban to niekwestionowany lider w tegorocznym plebiscycie.

Zdecydowanie ciekawiej jednak dzieje się na pozycji drugiej oraz trzeciej, na których znalazły się odpowiednio: masny/masno oraz prestiż/prestiżowy. Obecność tych epitetów na tak wysokich lokatach w dużym stopniu jest zasługą YouTuberów, którzy przyczynili się do ich rozprzestrzenienia.Jeśli chodzi o prestiżowy, to niewątpliwie zasługa Lorda Kruszwila, który rozkochał Polaków w luksusie, dobrobycie i właśnie prestiżu. Epitet ten stał się stałym elementem słownika jego, a wkrótce także jego widzów. Bycie prestiżowym stało się po prostu modne.

Poprzez tego typu plebiscyty możemy zauważyć, jaki wpływ polska scena YouTube ma wpływ na polską młodzież. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku także pojawią się jakieś ciekawe słowa, a jednocześnie twórcy będą brać odpowiedzialność za to, co mówią.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.