Młodzi ludzie odchodzą z Facebooka. Na jakie portale?

Młodzi ludzie odchodzą z Facebooka. Na jakie portale?

Facebook jest ogromnym serwisem, który jest rozpoznawalny na całym świecie. Korzysta z niego już ponad 27% mieszkańców Ziemi. Społeczność Facebooka w 83% stanowi grupa młodych użytkowników, jednak z badań wynika, że już niedługo sytuacja może się zmienić.


Jak się okazuje, w ostatnim czasie Facebook zaczął tracić młodych użytkowników, czyli takich w wieku 18-24 lat. To oni stanowią największą grupę wiekową w serwisie, a ich odejście może wiązać się z ogromnymi stratami. Jednak z danych wynika, że rezygnowanie z Facebooka przez młodych ma miejsce już od jakiegoś czasu, lecz w znacznie mniejszym stopniu. Według raportu eMarketer w tym roku, z korzystania z serwisu zrezygnuje ponad 2 miliony młodych internautów z USA i Wielkiej Brytanii.Statystyki wybiegające jeszcze bardziej w przyszłość zakładają, że do 2021 roku procent młodych użytkowników Facebooka spadnie z 83 do 81,5. Taki spadek spowodowany jest wielką konkurencją, jaką stanowi dla Facebooka Instagram czy Snapchat. To właśnie ten drugi serwis jest największym zagrożeniem. Według założeń, do aplikacji w 2018 roku ma dołączyć ponad 1,9 miliona młodzieży. Sytuacja Instagrama, który należy do Facebooka, wygląda podobnie. Serwis umożliwiający dzielenie się zdjęciami ze znajomymi zdobędzie 1,6 miliona użytkowników z przedziału 18-24 lat. Oznacza to, że część osób, które zrezygnują z Facebooka, nadal pozostanie wśród użytkowników zależnych od tej firmy, mimo że w innym serwisie.Statystyki pokazują jeszcze jedną ciekawą rzecz - Snapchat zdobywa coraz większą popularność i mimo że w USA nadal popularniejszy jest Instagram, to w tym roku ze Snapchata zamierza skorzystać 43% użytkowników mediów społecznościowych. Oznacza to, że przebije on dwukrotnie swój wynik sprzed 3 lat! Wśród serwisów zaostrza się konkurencja i prześcigają się one w coraz nowszych i lepszych funkcjach, które mają wyróżniać je spośród wielu innych. Okazuje się jednak, że twórcy potrafią skopiować nawet najbardziej wyróżniające funkcje, bez zastanowienia, czy tak w ogóle wypada. Bardzo możliwe, że już niedługo wszystkie najpopularniejsze serwisy będą oferowały dokładnie te same funkcje, lecz pod innymi nazwami.

Badanie rynkowe eMakretera jest naprawdę ciekawe, nie tylko dlatego, że zakłada spadek popularności Facebooka wśród młodzieży, ale głównie z tego powodu, że przewiduje wzrost popularności Snapchata. Jak wiadomo ostatnio aplikacja nie cieszy się dużym powodzeniem, głównie ze względu na ostatnią aktualizację, która nie przypadła większości użytkownikom do gustu. Czy te przewidywania okażą się trafne? Zobaczymy!