Microsoft potwierdza, że łatki na Spectre i Meltdown spowolnią nasze komputery!

Microsoft potwierdza, że łatki na Spectre i Meltdown spowolnią nasze komputery!

Ostatnio w świecie technologii wiszą czarne chmury nad producentami sprzętów elektronicznych. Najpierw oberwało się Apple za spowalnianie telefonów, później HP zarządziło darmową wymianę swoich baterii, a teraz Intel i Microsoft mają problemy z lukami w swoich produktach. Microsoft w związku z tym potwierdził, że nasze komputery spowolnią.


Chodzi oczywiście o luki Meltdown i Spectre, które mogą nas narazić na niebezpieczeństwo w postaci wycieku danych osobowych czy przejęcia całego urządzenia. Aby załatać te luki potrzebne są aktualizacje, które z kolei spowalniają nasz sprzęt. Intel próbuje bronić się, że aktualizacje nie wpływają na wydajność ich procesorów, tymczasem Microsoft stosuje taktykę wprost przeciwną.Przedstawiciele Microsoftu przyznają, że aktualizacje zabezpieczające systemy przed Meltdown i Spectre spowolnią nasze urządzenia. Sprawa dotyczy Windowsa 7, 8 oraz 10. Spadki wydajności są uzależnione od tego, jak stary i wydajny jest nasz procesor i system. Oczywiście im starszy procesor i Windows tym gorzej dla nas.

Jeśli chodzi o łatkę dla Meltdown, to sprawa nie wygląda beznadziejnie. Różnica nie powinna być dostrzegalna dla większości użytkowników komputerów. Jeśli ktoś używa swojego "PC-ta" do przeglądania Internetu i grania, to nie zauważy on spadku wydajności. Problem pojawia się, gdy używamy bardziej wymagających programów.Aktualizacja eliminująca Spectre natomiast będzie dotyczyła w największym stopniu użytkowników, którzy korzystają z procesorów sprzed 2015 roku i Windowsa 7 oraz 8. Niestety, ale istnieje bardzo duże grono osób, które używają właśnie z takiego zestawu. Co zrobić, aby polepszyć swoją sytuację? Jeśli nie możemy zmienić procesora, to znacznie może pomóc aktualizacja do Windowsa 10, która powinna wyeliminować problem wydajności komputera.

Bez względu na to czy nasze komputery mają zwolnić, to zawsze warto dbać o własne bezpieczeństwo - bez względu na cenę. Lepiej zmniejszyć wydajność naszego komputera, czego i tak możemy nawet nie zauważyć, niż być ofiarą Spectre lub Meltdown i w efekcie nie mieć nic.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.