Mężczyzna tworzył sztuczne korki w Google Maps

Mężczyzna tworzył sztuczne korki w Google Maps

Google Maps to aplikacja ułatwiająca codzienne podróżowanie ogromnej ilości kierowców na całym świecie. Bardzo przydatną jej funkcją, szczególnie w poruszaniu się po dużych miastach, jest informacja o natężeniu ruchu drogowego w czasie rzeczywistym, która jak się okazuje, może być w prosty sposób oszukana.


Zamieszkały w Berlinie mężczyzna o imieniu  Simon, postanowił stworzyć sztuczny korek w aplikacji Google Maps przy pomocy 99 smartfonów przewożonych przez siebie w taczce. Funkcja informowania o korkach w czasie rzeczywistym działa na podstawie ilości aktywnych urządzeń na danym odcinku drogi. Jeżeli algorytm aplikacji wykryje dużo aktywnych w danym momencie smartfonów, konkretny odcinek trasy zmienia swoją barwę na czerwoną, a znajdujący się w pobliży kierowcy starają się wówczas uniknąć tego fragmentu trasy. Simon Weckert oznaczył swoją akcje hashtagiem #googlemapshack, a nagranie z przebiegu eksperymentu możecie zobaczyć w materiale poniżej:Akcja pokazuje jak w bardzo prosty sposób możemy zmanipulować masę ludzi do udania się w wybranym przez nas kierunku, co z pewnością może budzić spory niepokój w przypadku gdy znajdzie się więcej osób chcących wypróbować pokazaną przez Simona metodę.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.