Koniec z tradycyjnymi lekturami? Teraz przeczytacie je w internecie

Koniec z tradycyjnymi lekturami? Teraz przeczytacie je w internecie

Niech wstaną wszyscy ci, dla których słowo "lektura" kojarzy się z czymś bardzo nudnym. Obowiązkowe pozycje, które obejmuje podstawa programowa to często tytuły trudne i umówmy się, niezbyt ciekawe. Czy da się jednak sprawić, aby przebrnąć przez nie nieco przyjemniej?


Zapewne bez odpowiedniej dawki motywacji i osobistej chęci nie - nikogo nie da się przecież zmusić, aby przeczytał coś, za co normalnie by nie sięgnął, a przy tym informując go, że jeśli tego nie zrobi, to jego ocena z języka polskiego bardzo ucierpi. Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji zapewne zdaje sobie z tego sprawę, lecz idąc wraz z duchem czasu oba te organy postanowiły stworzyć internetową bibliotekę, gdzie zupełnie za darmo można pobrać w formie elektronicznej książki objęte nową podstawą programową.

Lektury.gov.pl to projekt, który naprawdę jest potrzebny


Takie przedsięwzięcie to naprawdę świetny krok ze strony polskiego rządu. W dobie internetu i technologii, coraz więcej uczniów sięga za pozycje elektroniczne nie kłopocząc się z przewracaniem tradycyjnych, papierowych stron. Lektury.gov.pl to przede wszystkim jednak portal, który jest w stanie pomóc mieszkańcom wsi, czy mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do stacjonarnych bibliotek nie jest tak oczywisty jak w większych miastach. Tutaj wystarczy tylko wyszukać interesującą (czy bardziej zadaną przez nauczyciela) nas pozycję i bez problemu możemy ją pobrać na dysk telefonu, tabletu, komputera, i rozpocząć lekturę.

Czytać możemy w przeglądarce lub pobrać lekturę na dysk dowolnego urządzenia


Czy powstanie i dalszy rozwój tego typu projektu zwiastuje koniec bibliotek szkolnych i miejskich? Naszym zdaniem nic tego nie zwiastuje - Lektury.gov.pl to rządowy program ułatwiający dostęp do konkretnych treści, a nie definitywnie zastępujący tradycyjne formy.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.