Transmisja lądowania sondy InSight na Marsie już dzisiaj na YouTube

Transmisja lądowania sondy InSight na Marsie już dzisiaj na YouTube

Wszyscy fani kosmicznych podbojów powinni nastawić dzisiaj budziki na godzinę 20. Wtedy rozpocznie się transmisja NASA lądowania sondy InSight na Marsie.


O co powstało całe zamieszanie? Po raz pierwszy w historii bezzałogowa sonda ma dokładnie zbadać wnętrze Marsa. W tym celu na powierzchni Czerwonej Planety zostanie umieszczony stacjonarny lądownik. Dane pozyskane przez sondę mają zwiększyć naszą wiedzę o powstawaniu planet skalistych - w tym także Ziemi.

Transmisję z lądowania sondy będzie można oglądać dzisiaj od godziny 20. czasu polskiego. W tym miejscu znajdziecie wszystkie dostępne transmisje - w tym także te na YouTube, które zapewne pojawią się niedługo przed planowanym lądowaniem.Według planów InSight powinien osiąść na Marsie o 20:54, co oficjalnie potwierdzone ma zostać siedem minut później o 21:01. Ten okres nazywany jest przez media "siedmioma minutami grozy", gdyż w tym czasie sonda musi wyhamować z 20 tys. km/godz. do zera i osiąść na powierzchni i to bez ręcznego sterowania przez NASA. To jak szybko informacje o lądowaniu do nas dotrą będzie zależeć od dwóch satelitów CubeSat, które dokonają przelotu nad miejscem lądowania oraz od danych przekazanych przez sam lądownik.

Na kolejne kroki przyjdzie nam poczekać nieco dłużej, gdyż dopiero jutro, około godziny 2:35 w nocy sonda rozłoży swoje panele słoneczne. Pierwsze zdjęcie wykonane przez nią może dotrzeć do nas dopiero za kilka dni. Coś nam jednak mówi, że warto będzie na to czekać!

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.