Krzysztof Gonciarz laureatem nagrody Korony Równości 2020

Krzysztof Gonciarz laureatem nagrody Korony Równości 2020

Przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii poinformowali, że jednym z laureatów nagrody Korony Równości został Krzysztof Gonciarz. Wyróżniono go ze względu na "nieszablonowe podejście do walki o równość".


Korona Równości to plebiscyt, którego inicjatorem są twórcy Kampanii Przeciw Homofobii. Co roku wyszczególniają oni dziennikarzy, aktywistów i ludzi mediów za podejmowanie szczególnych działań w obronie praw społeczności LGBT.

Finalne wyniki "konkursu" poznamy dopiero 27 września. Już teraz jednak organizatorzy postanowili wręczyć dwie nagrody specjalne. Te powędrowały w ręce Adama Bodnara (rzecznik praw obywatelskich) oraz Krzysztofa Gonciarza. 

Źródło: KPH


Internetowy twórca otrzymał wyróżnienie za "nieszablonowe podejście do walki o równość". Chodzi tu głównie o zainicjowanie akcji #stopciezarowkom czy liczne publiczne wypowiedzi (dostępne na kanale YouTube).

Na stronie Kampanii Przeciw Homofobii możemy przeczytać następujący opis zasług influencera:
Vloger i twórca internetowy, którego nie trzeba zapraszać i zachęcać do stawania w obronie prześladowanej mniejszości. Sam wychodzi z inicjatywą i nie boi się zabierać głosu przed swoją ponad milionową publicznością w sprawach, które mają znaczenie, m.in. nagrywając apel do prezydenta Dudy w reakcji na homofobiczne wystąpienie głowy naszego państwa, czy wypowiadając się na temat wydarzeń po Marszu Równości w Białymstoku. Gonciarz wie, jak wykorzystać swój wpływ do tego, by sprzeciwiać się mowie nienawiści. Nie pozostaje obojętny wobec bieżących wydarzeń w kraju wiedząc, że teraz liczy się każdy, nawet niewielki gest. A przede wszystkim pokazuje, że w każdym formacie działań, także tych komediowych, można znaleźć przestrzeń na to, by powiedzieć nie agresji, ignorancji i homofobii. W tym roku Krzysztof Gonciarz zaprotestował przeciw homofobii wyjeżdżając na ulice Warszawy ciężarówką, będącą satyryczną odpowiedzią na obrzydliwe homofobusy, które regularnie pojawiają się w polskich miastach. Zrobił coś, na co wiele osób od dawna miało dużą ochotę.

Sam Krzysztof skomentował wyróżnienie na swoim Instagramie pisząc:
Mam nadzieję, że swoimi działaniami pokazuję, że influencer może się angażować społecznie i wychodzić z tego cało. Oraz że komedia to skuteczny nośnik aktywizmu. Bardzo dziękuję za te nagrodę 

 

Co sądzicie o całym przedsięwzięciu? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.