Kruszwil z pierwszym miejscem na OLiS

Kruszwil z pierwszym miejscem na OLiS

Przez ostatnie kilka lat bardzo liczne grono twórców YouTube'owych postanowiło spróbować swoich sił w branży muzycznej. Dla jednych był to jednorazowy eksperyment, a dla innych natomiast dłuższa przygoda, niekiedy zakończona krążkiem na półkach sklepowych. Swoją debiutancką płytę wydał właśnie Kruszwil (Disco Marek), a album YouTubera odnotował pierwsze miejsce w rankingu OLiS.


OLiS, czyli Oficjalna Lista Sprzedaży detalicznej, jest to zestawienie najlepiej sprzedających się w danym czasie albumów muzycznych. Ów ranking tworzony jest przez Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) i zawiera dane sprzedaży zarówno ze sklepów fizycznych jak i sieciowych. Wysokie miejsce na OLiS'ie zajmowali już wcześniej inni twórcy, jak chociażby Gimper, Warga czy Kamerzysta, jednak wszyscy YouTuberzy, którzy kiedykolwiek znaleźli się w tym zestawieniu nagrywali rap. Kruszwil, a raczej Disco Marek, jest więc pierwszym twórcą, który znalazł się na OLiS'ie tworząc album o gatunku disco polo. 

asdasdasd

Płyta Kruszwila miała swoją premierę 14 lutego tego roku, a więc idealnie wstrzeliła się w pierwszy dzień, który obejmuje obecne zestawienie OLiS. Ranking aktualizowany jest co tydzień, a więc za trzy dni dowiemy się czy pozycja twórcy wciąż będzie podobnie wysoka.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.