Niepokojąca popularność frazy

Niepokojąca popularność frazy "polish death camps" w wynikach Google

Jednym z najgłośniejszych tematów ostatnich dni w naszym kraju jest nowelizacja ustawy IPN w kwestii używania frazy "Polish death camps". Cała sprawa budzi sporo kontrowersji. Wielu ludzi, także poza granicami naszego kraju, próbuje dowiedzieć się o co właściwie chodzi. To zainteresowanie i rozgłos jaki powstał zdaje się przynosić odwrotny skutek jaki początkowo postawiono sobie za cel.


W założeniu najnowsza ustawa miała odstraszyć odpowiedzialnością karną wszystkich tych, którzy mówią o "polskich obozach" i spowodować, że takich słów najzwyczajniej nie będzie w masowych mediach, by nie siać niepotrzebnej historycznej dezinformacji. Niestety całe zamieszanie jakie wynikło wokół tego zapisu, komentarze polityków, różnych autorytetów, znanych osób aż wreszcie serwisów informacyjnych sprawiło, że podana fraza stała się znacznie bardziej popularna niż jeszcze jakiś czas temu. Doskonale widać to chociażby po wynikach frazy z wyszukiwarki Google, gdzie po rozpoczęciu pisania frazy "polish" sugeruje nam ona, a jakże, temat ostatnich dni.Sytuację jeszcze lepiej pokazuje Google Trends, który na wykresie popularności frazy w ostatnich 3 miesiącach na całym świecie, pokazuje, że fraza ta zaczęła być znacznie częściej używana właśnie w okolicach końca stycznia.


Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.