Polski rząd domaga się blokady Ubera w kraju!

Polski rząd domaga się blokady Ubera w kraju!

Jeszcze tak niedawno byliśmy świadkami interpelacji pewnego posła, który chciałby, aby zablokować w Polsce dostęp do Facebooka. Okazuje się, że to jeszcze nie koniec - Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa domaga się bowiem blokady programów komputerowych, aplikacji mobilnych albo innych środków przekazu informacji, które służą do zlecania przewozów, a niekoniecznie posiadają na to licencje.
Coraz głośniej robi się o wspomnianym wyżej pomyśle - głównie ze względu na to, że gdyby te zmiany weszły w życie to zablokowany zostałby dostęp m.in. do aplikacji Ubera. Mimo że sam projekt ustawy datowany jest na prawie miesiąc i do tej pory jeszcze nie trafił do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów nic nie zmienia - nadal budzi ogromne emocje.Głównymi zarzutami wobec projektu ustawy jest to, że może to być krok w stronę ogólnie pojętej cenzury, a co za tym idzie - w stronę blokowania nie tylko internetu, ale i aplikacji oraz telefonów. Pomysł Ministerstwa najpewniej jednak nie przejdzie dalej z powodu trudności w jego praktycznej realizacji. Twórcy poszczególnych aplikacji z pewnością będą za wszelką cenę próbować obejść nałożone blokady. Rzecznik prasowy MIB wypowiedział się na temat projektu w ten sposób:
W ocenie MIB w Polsce potrzebne są przepisy, które z jednej strony zapewnią równe traktowanie wszystkich podmiotów na rynku przewozu osób, a z drugiej będą zmierzały do poprawy bezpieczeństwa i komfortu klientów. Wsiadając do samochodu każdy powinien mieć pewność, że jest wieziony przez osobę, która ma do tego uprawnienia i która rzetelnie naliczy opłatę za przewóz. Trzeba podkreślić, że w projekcie nie jest planowane wprowadzenie ograniczeń co do sposobu komunikowania się pomiędzy zamawiającym a przewoźnikiem.Na ten moment nie ma się czego obawiać, musimy po prostu poczekać na rozwój wydarzeń i dopiero wtedy będziemy oceniać sytuację na rynku przewozowym - rządowi chodzi przede wszystkim o bardziej klarowną definicję przewozu osób i wprowadzenie na nią odpowiedniej licencji. Z czasem zobaczymy co z tego wyjdzie.

Co sądzicie o pomyśle Ministerstwa? Piszcie!


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.