"ACTA 2.0 TO FAKE NEWS" - Komisja Europejska odpowiada na burzę w sieci

O tzw. ACTA 2.0 jest tak głośno w sieci, że zapewne słyszał już o tym niemal każdy. Znaczna część użytkowników internetu zaczęła obawiać się, że niedługo zostaną pozbawieni wolności w tym wirtualnym świecie. Czy niepotrzebnie?


Bijemy się w pierś i przyznajemy, że my także uwierzyliśmy w ogromne niebezpieczeństwo zbliżającej się reformy o prawach autorskich. Opublikowaliśmy na jej temat dwa wpisy, które możecie przeczytać tutaj oraz tutaj. Czas najwyższy spojrzeć mniej emocjonalnie na sprawę i przeczytać opublikowaną dzisiaj notatkę przez samą Komisję Europejską - wskazuje ona na to, że zagrożenie wcale nie jest aż tak wielkie.Całość nie prezentuje się tak źle, jak przedstawiane było przez ostatnie tygodnie w różnych mediach. Nie oznacza to jednak, że nic się w internecie nie zmieni. Wprowadzone zostaną nowe prawa, które rzeczywiście mogą nieco namieszać i wywołać kontrowersje wśród części użytkowników, lecz nie aż w takim stopniu, jak opisywane jest to w sieci.

Zerknijcie również na film Roja, który także postanowił wypowiedzieć się na temat ACTA 2.0, lecz nie w aż tak emocjonalny sposób jak większość osób, a bardziej racjonalnie. Brawa należą się przede wszystkim za to, że zajrzał do samego źródła, czyli treści proponowanej reformy. Jak sam mówi, sama idea ustawy jest zrozumiała, kontrowersyjne są natomiast jej zapisy.Na tę chwilę nie ma wielkich powodów do paniki - warto więc spuścić z tonu i wysłuchać osób, które są naprawdę obeznane w tego typu kwestiach, a całą sprawę śledzić na bieżąco.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.