Niecodzienne rozwiązanie w londyńskich autobusach!

Niecodzienne rozwiązanie w londyńskich autobusach!

Każdy z nas słysząc o Londynie, myśli o Big Benie czy o charakterystycznych autobusach będących jednym z symboli miasta. Mało komu kojarzą się one jednak z innowacyjnością czy recyklingiem. Ma to się zmienić za sprawą paliwa, którego niektóre z nich już używają. Paliwa na bazie kawy.


Od 20 listopada część londyńskich autobusów zaczęła używać paliwa na bazie kawy. Pomysł ten ma nie tylko zmniejszyć koszty eksploatacji autobusów, ale także zredukować ilość zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy. Nie jest to jednak pierwszy pomysł na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w komunikacji miejskiej. Wcześniej spróbowano tego samego, tyle że ze zużytym olejem do smażenia. Jak podaje londyńska agencja transportu: kawa ma emitować 15% mniej zanieczyszczeń niż wcześniej używane biopaliwo. W porównaniu do zwykłego diesla, którego używała większość autobusów, emisja spalin powinna  spaść o około 85%!Produkcja tego typu paliwa nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy zmieszać kawę ze zwykłym dieslem w odpowiednich proporcjach. Oczywiście opisujemy to w dużym uproszczeniu bez szczegółowych procesów chemicznych. Jednak skąd pozyskać duże ilości kawy niezbędne do tego procesu?

W akcję zaangażowanych jest wiele sklepów i sieci, takich jak Costa, będąca największą siatką kawiarni w Wielkiej Brytanii. Ma ona ponad 3000 kawiarni na całym świecie, w tym około 1800 w Anglii. Nie jest to oczywiście jedyna sieć współpracująca z londyńskim przewoźnikiem. Co ciekawe do zasilenia jednego autobusu przez cały rok potrzeba około 2,5 miliona filiżanek kawy. Wcześniej wspomniana Costa może dostarczyć niezbędnego paliwa około 70 autobusom, co i tak jest niezłym wynikiem.

Kiedy wszystkie autobusy będą zasilane biopaliwem, tego jeszcze nie wiemy. Nie wiadomo również, jakie będą  koszty inwestycji i czy faktycznie będzie ona miała realny wpływ na jakość londyńskiego powietrza. Trzeba jednak przyznać, że pomysł jest genialny w swojej prostocie i wszelkie działania na rzecz środowiska powinny być nagłaśniane.

 

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.