Kanał YouTubera zbanowany po zabiciu NPC w RDR2

Kanał YouTubera zbanowany po zabiciu NPC w RDR2

YouTube sporą część swojej popularności zawdzięcza materiałom z przeróżnych gier wideo. Część z nich zawiera brutalne sceny, które zazwyczaj nie są ograniczane przez portal. Tymczasem w sieci wybuchła burza po ostatnim banie jednego z twórców po dziwnym zachowaniu wobec NPC w grze, oto dlaczego.


Cała sytuacja dotyczy użytkownika Shirrako (ponad pół miliona subskrypcji), który kilka dni temu na swoim kanale opublikował materiał z popularniej ostatnimi czasy gry - Red Dead Redemption 2. Podczas nagrywania odcinka postanowił uderzyć kobietę (NPC) w grze, rzucić ją na pożarcie aligatorów, a później ją zabić. To kontrowersyjne zachowanie, które zostało zamieszczone na jego kanale, wśród niektórych zostało uznane z pewnych powodów za zabawne, a inni byli nim całkowicie oburzeni.

Jakiś czas po publikacji wideo, YouTube postanowił zareagować i zbanować kanał twórcy, uzasadniając swoją decyzję propagowaniem przemocy. YouTuber opisał sytuację na swoim Twitterze:Po zbanowaniu Shirrako, w sieci zrobiło się bardzo głośno. Głównie z tego względu, że wielu uznało decyzję YouTube za niesprawiedliwą, pisząc przy tym, że inne materiały z RDR2, zawierające podobne sceny przemocy, nie były banowane, tylko ze względu na to, że nie dotyczyły kobiet. Inni pisali natomiast, że w serwisie znajduje się znacznie więcej brutalnych materiałów z życia realnego, których YouTube nie usuwa tak jak tych z gier wideo. W polskim internecie przy okazji tego bana pojawił się wątek patostreamów, które także mimo kontrowersyjnych treści nie były banowane. Jak jednak wszyscy wiemy, w ostatnim czasie uległo to zmianie, a kanały takich twórców są regularnie ukrywane przed użytkownikami serwisu.

Podobnie jest z RDR2 i wątkiem przemocy wobec kobiet. Jak się okazało, Shirrako nie był jedynym YouTuberem zbanowanym za tego typu zachowanie. W sieci pojawiają się doniesienia od kolejnych twórców, którzy doświadczyli tego samego. Na ten moment nic nie wskazuje na to, żeby YouTube zaprzestał kolejnych blokad. Uważacie to za słuszne?

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.