Kamerzysta przekroczył kolejną granicę. W filmie poniżał niepełnosprawnego chłopaka

Kamerzysta przekroczył kolejną granicę. W filmie poniżał niepełnosprawnego chłopaka

W grudniu ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z jedną z głośniejszych dram na polskim YouTube, kiedy to część twórców ujawniła niewygodną prawdę o działaniach Kamerzysty. Łukasz Wawrzyniak przez ten czas pokazał jednak, że wcale nie uczy się na błędach i w ostatnich dniach dokonał kolejnych godnych wszelkiego potępienia działań. W filmie wykorzystał niepełnosprawnego chłopaka.


W grudniowej sprawie wypowiedzieli się swego czasu m.in. Kruszwil czy Fagata, a także inne osoby współpracujące niegdyś z Kamerzystą. Pomimo wielu dowodów na niebezpieczną działalność twórcy, spora część widzów nadal pozostała przy jego kanale.  Łukasz "Kamerzysta" Wawrzyniak był często komentowany przez innych YouTuberów, którzy pokazywali jego brak wszelkich zahamowań w celu zdobycia popularności w serwisie. Była m.in. afera dotycząca wrzucania włosów do jedzenia w restauracji, aby później ją ośmieszyć czy wyśmiewanie osób będących nosicielami wirusa HIV. Teraz kolejne granice zostały przekroczone, a o sprawie piszą popularne media.

Dnia 9 kwietnia na kanale "Kamusia" pojawił się film pt. "JAK DALEKO POUSNIE SIĘ ZA PIENIĄDZE". Do filmu Łukasz ponownie zaprosił osobę, która miała wykonywać upokarzające rzeczy, w zamian za pieniądze. Oczywiście nie jest to pierwsze tego typu niestosowne działanie YouTubera, jednak jak się jeszcze okazało, chłopak występujący i poniżany w filmie jest osobą niepełnosprawną intelektualnie. Kamerzysta oraz jego współpracownicy nie szczędzili na filmie obraźliwych komentarzy w kierunku młodego chłopaka, wyzywając go personalnie, a także namawiając go do wykonywania niebezpiecznych wyzwań.

O sprawie poinformowała Agnieszka Chułek, która rozpoznała chłopaka i poinformowała, że był on wychowankiem ich ośrodka. Jak napisała internautka na swoim profilu, "nie potrafi on zbyt dobrze przewidywać skutków swoich działań, ani podejmować racjonalnych decyzji". Zaapelowała przy tym, aby nagłośnić sprawę i zgłosić materiał Kamerzysty.Jak można zgłosić film na YouTube? Wystarczy wejść w film i bez konieczności oglądania kliknąć w ikonkę "trzech kropek" znajdującą się pod materiałem, następnie zaznaczyć opcję "zgłoś" oraz wybrać odpowiednią opcję.Materiał Kamerzysty dostępny jest pod tym linkiem.

Biorąc pod uwagę, że sprawę nagłaśniają już najbardziej popularne media w kraju, a film jest zgłaszany przez tysiące osób, wątpliwe w całej sytuacji jest działanie YouTube, który nie zdecydował się na zdjęcie materiału z serwisu. Mamy nadzieję, że jest to kwestia czasu, a gdy tylko się to zmieni, natychmiastowo zaktualizujemy ten wpis.

W całej sytuacji trzeba pochwalić społeczność YouTube - widzów, innych twórców czy popularne facebookowe strony, które nagłaśniają niebezpieczne zachowanie Kamerzysty i zgłaszanie jego filmu. Dodatkowo sądzimy, że na tym sprawa się nie skończy. W komentarzach czytamy m.in.:
Jeżeli gościu jest rzeczywiście niepełnosprawny intelektualnie to szczerze liczę na wystosowanie pisma do prokuratury i zamknięcie tego cyrku.

Wystosowałem stosowne pismo do sądu o znęcanie się nad osoba niepełnosprawną.

Mamy nadzieję, że afera faktycznie zostanie wyjaśniona na drodze postępowania sądowego, a twórców materiału spotkają odpowiednie konsekwencje. Wielu widzów apeluje także do MyMusic, wydawnictwa muzycznego powiązanego z osobą Łukasza Wawrzyniaka o zerwanie współpracy z YouTuberem. Do tej pory jednak nie otrzymaliśmy stanowiska firmy w sprawie.

Aktualizacja - 14:50: Kamerzysta nagrał odpowiedź na swoim Intagramie: "W moim odczuciu to nie jest afera. [...]. Nikt z nas nie wiedział, że jest on niepoczytalny [...]. Wiadomo, że film jest wyreżyserowany. Zrezygnowaliśmy z niektórych rzeczy, żeby YouTube nam nie zdjął filmu. To wygląda tak jakbym specjalnie wziął chorą osobę do filmu."

Aktualizacja - 17:20: YouTube usunął film Kamerzysty z powodu naruszenia zasad dotyczących nękania i dręczenia.Źródła: Donald.pl, Agnieszka Chulek (post na Facebooku), materiały własne

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.