Przeprowadzono prawdopodobnie największy atak hakerskich w historii

Przeprowadzono prawdopodobnie największy atak hakerskich w historii

Rozwój współczesnej technologii jest niesamowity pod wieloma względami, lecz niesie on również za sobą wzmożoną aktywność cyberprzestępców, którzy dopuszczają się coraz większej ilości chociażby ataków hakerskich. Jesteśmy właśnie świadkami jednego z nich - w jego wyniku zablokowanych zostało ponad 75 tys. komputerów, co czyni go jednym z największych w historii.
Chodzi tutaj o wirus ransomware, który gdy już dostanie się do komputera, szyfruje dysk, blokuje dostęp do sprzętu i żąda okupu. Sprawa tym razem jest o tyle poważna, że głównym celem rozpoczętego w miniony piątek ataku są duże sieci - wielkie korporacje i szpitale. Ofiarą padł chociażby Renault, który musiał wstrzymać produkcję. Odwołane zostały także niemieckie pociągi. Skąd taka rozbieżność w tematyce? Hakerzy nie celują w konkretne firmy, ich plan jest nad wyraz prosty - zablokować jak najwięcej maszyn na świecie, a że w ogromnych firmach, przedsiębiorstwach oraz instytucjach publicznych jest ich zdecydowanie najwięcej, to ich celownik skierowany jest właśnie na nie.Atak WannaCry spowodował wyświetlenie takiej planszy jak na powyższym obrazku na tysiącach urządzeń. Jedynym sposobem na zamknięcie okna jest wpłacenie na odpowiednie konto bitcoinów w wartości 300 dolarów. W innym przypadku wszelkie dane zostaną bezpowrotnie skasowane. Nie trudno więc obliczyć, że jeśli wszyscy poszkodowani zdecydowaliby się na zapłacenie okupu, to hakerzy zyskaliby ok. 20 milionów dolarów. To oczywiście jednak nie wszystko - wstrzymanie prac w fabrykach czy problemy na dworcach również kosztują. Oznacza to, że straty mogą być o wiele większe.

Twórcy wirusa nie są na szczęście idealni i popełnili jeden znaczący błąd. Wbudowali w niego specjalne zabezpieczenie w postaci na pozór niewidocznego wyłącznika. Zagadkę rozpracował jeden bloger, który zdecydował się na zakup domeny (za ok. 10 dolarów), którą wirus automatycznie otwierał podczas rozpoczynania ataku. Tym samym człowiek ten dostał dostęp do szczegółowych danych, które pozwoliły na częściowe unieszkodliwienie wirusa. Brawo! 

Zapewne to nie ostatni tego typu atak. Hakerzy są coraz bardziej odważni i pozwalają sobie na naprawdę ogromne ataki bez poczucia odpowiedzialności. Jedyny sposób w jaki zwykli użytkownicy mogą się uchronić przed takimi akcjami to ostrożność, instalacja najnowszych łatek do systemu oraz robienie kopii zapasowych swoich danych.

 

Co sądzicie o tym ataku? Piszcie!


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.