James Charles z demonetyzacją kanału na YouTube

James Charles z demonetyzacją kanału na YouTube

James Charles - amerykański influencer z 25 mln subskrypcji na kanale, charakteryzator i model, który został pierwszym męskim rzecznikiem CoverGirl, został właśnie zdemonetyzowany przez YouTube. Jest to efekt głośnego skandalu z jego udziałem.


Sprawą została pierwszy raz poruszona w lutym tego roku, kiedy to oskarżono Jamesa o grooming. Pewien 16-latek napisał wtedy, że Charles wysłał mu swoje nagie zdjęcia i nakłaniał do sextingu na Snapchacie. W odpowiedzi na oskarżenia influencer opublikował Tweeta, w którym zaprzeczył zarzutom i nazwał je "całkowicie fałszywymi". Jak zapytał chłopaka o wiek, ten informował go, że ma 18 lat. YouTuber na początku miesiąca przyznał się do wysyłania wiadomości o charakterze seksualnym do dwóch 16-letnich chłopców w filmie na YouTube pt. "holding myself accountable". Film został do tej pory obejrzany blisko 9 milionów razy.Sprawą szybko zainteresowały się media na całym świecie, które nagłośniły sytuację. W zeszłym tygodniu współpracę z YouTuberem zakończyła firma kosmetyczna Morphe.Jak poinformował dziś YouTube, platforma zdecydowała się na tymczasowe zawieszenie programu partnerskiego na kanale twórcy. Rzecznik YouTube zdradził, że firma w związku z banem powołuje się na politykę odpowiedzialności twórców. Mówi ona, że jeśli administracja serwisu zauważy, że działanie twórcy szkodzi komuś zarówno na platformie jaki poza nią, YouTube może "podjąć działania mające na celu ochronę społeczności".

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza blokada programu partnerskiego popularnego na całym świecie twórcy YouTube przez platformę. W ostatnim czasie serwis zdecydował się na podjęcie podobnych działań wobec Davida Dobrika, który także zamieszany był w seksualny skandal.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.