Instagram z oficjalnym oświadczeniem w sprawie masowej kradzieży kont

Instagram z oficjalnym oświadczeniem w sprawie masowej kradzieży kont

Kradzieże kont na Instagramie to bardzo powszechny proceder i coraz częściej się słyszy o tym, że ktoś stracił swój pieczołowicie prowadzony profil. W ostatnich dniach zjawisko przybrało na sile.


Ostatnich kilka dni mogło być trudne dla wielu użytkowników Instagrama. Pojawiło się bowiem wiele zgłoszeń kradzieży kont w serwisie. Po włamaniu przestępcy zmieniali zdjęcie profilowe, nazwę użytkownika, adres email oraz numer telefonu, przez co odzyskanie konta staje się potencjalnie niemożliwe.

Co jednak zrobić, jeśli znaleźliśmy się w takiej sytuacji? Instagram wydał oficjalne oświadczenie, w którym zaleca cofnięcie zmiany adresu email oraz włączenie podwójnej weryfikacji. Oryginalne oświadczenie znajdziecie w tym miejscu.Nie wiadomo jeszcze dokładnie, w jaki sposób udało się ukraść konta ofiar, ale najprawdopodobniej stało się to za pomocą phishingu, czyli wyłudzanie od samych użytkowników ich wrażliwych danych poprzez fałszywe strony, bądź aplikacje. Największe ryzyko jest wtedy, gdy odwiedzamy podejrzaną stronę i weryfikujemy swój wiek poprzez zalogowanie do Facebooka.

Jak chronić się przed tego typu atakami? Tak naprawdę nie ma lepszego sposobu, niż po prostu bycie rozważnym internautą. Nie warto podawać danych do swojego Facebooka na stronach z kontrowersyjnymi czy niecenzuralnymi treściami.

 

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.