Instagram przeprasza za wyświetlanie reklam diet dla osób z anoreksją

Instagram przeprasza za wyświetlanie reklam diet dla osób z anoreksją

Kilka dni temu Instagram przeprosił za błąd, przez który osobom obserwującym konta związane z zaburzeniami odżywania - takich jak anoreksja - zaczęły pojawiać się reklamy dotyczące diet oraz odchudzania.


Niedawno na Instagramie - przez błąd algorytmu - niektórym osobom pojawiały się hasła związane z odchudzaniem np. "appetite suppressants", czyli środki tłumiące apetyt czy "fasting" - dosłownie oznaczający poszczenie. Na szczęście platforma zapewniła, że zostało to już naprawione i niechciany kontent nie będzie się więcej pojawiał.

Rzecznik Facebooka oznajmił:
"Ostatnio wprowadziliśmy na Instagramie nową funkcję wyszukiwania, która obejmuje nie tylko hasztagi i nazwy użytkownika w celu odkrywania interesujących daną osobę treści. W jej ramach, kiedy naciśnie się na pasek wyszukiwarki, będą sugerowane tematy. Te sugestie, tak samo jak i wyniki wyszukiwania, są jednak ograniczone do ogólnych zainteresowań, a utrata wagi zdecydowanie do takich nie należy"

O sprawie wypowiedziała się influencerka instagramowa - Lauren Black - która obecnie leczy się z anoreksji. Z doświadczenia wie, że użytkownicy Instagrama często poszukują w tej aplikacji wsparcia w walce z chorobami. Wyjaśniła, że na osobę borykającą się z problemami odżywiania, takie treści wpłynęłyby szkodliwie i mogłyby tylko pogłębić stan jej choroby. 
Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Lauren (@imlaurenblack)


BBC podaje, że do influencerki zgłosiło się mnóstwo osób z zaburzeniami odżywiania, którym często pojawiają się posty dotyczące m. in. utraty wagi. Niestety jedyne co w takiej sytuacji poradzili jej zarządcy Instagrama to to, żeby wyszukiwać jednie treści związane z fitnessem oraz zdrowym odżywianiem.

Dr Joshua Wolrich, lekarz w National Health Service w Wielkiej Brytanii oraz autor książki "Food isn't Medicine" również skomentował ten problem:
"Jeśli osoby z zaburzeniami odżywiania śledzą konta, które pomagają im w walce z chorobą, a potem zobaczą materiały zachęcające do odchudzania, to może mieć dla nich naprawdę katastrofalne skutki."

Warto pamiętać, że to właśnie zaburzenia odżywiania mają jeden z największych odsetków śmiertelności wśród zaburzeń i chorób psychicznych. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać prawidłową dietę oraz unikać negatywnych postów oraz reklam.

Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.