Instagram Lite zadebiutował. Czym różni się od pełnej wersji?

Instagram Lite zadebiutował. Czym różni się od pełnej wersji?

Aplikacja Instagram Lite pojawiła się właśnie w 170 krajach na całym świecie. Charakteryzuje się ona drastycznie mniejszym rozmiarem oraz brakiem kilku funkcji.


Facebook Lite, Messenger Lite - te dwie aplikacje są już od dłuższego czasu dostępne na urządzeniach mobilnych. Zajmują o wiele mniej przestrzeni dyskowej niż te podstawowe, lecz także nie oferują pełni funkcjonalności. Podobna sprawa ma się z Instagram Lite.

Do tej pory usługa była dostępna wyłącznie na kilku rynkach, gdzie testowano ją pod różnymi aspektami. Jak się okazuje, faza beta została właśnie zakończona i platforma pojawiła się 170 krajach na całym świecie. Nieco zaskakuje fakt, iż na liście nie znalazła się Polska. Niedługo ten stan rzeczy ma jednak ulec zmianie.

Okej, ale czym tak naprawdę charakteryzuje się Instagram Lite? Przede wszystkim tym, że waży 2 MB i wygląda nieco ubogo w stosunku do głównej wersji. Pozbyto się bowiem niektórych aplikacji czy filtrów AR.

Źródło: Instagram


Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie:
Aby zapewnić niezawodną wydajność, zespół usunął wiele ozdobnych, bogatych w dane animacji, takich jak przejścia i filtry AR, które ludzie mogą zastosować do twarzy. Zachowaliśmy jednak funkcje, które mogłyby zapewnić radość przy mniejszej ilości danych, takie jak GIF i naklejki. Pozbyliśmy się także pewnych ikon, które nie mają sensu dla nowych użytkowników cyfrowych.

Innymi słowy - wszystkie główne funkcje Instagrama nadal są obecne. Mowa o publikacji filmów czy zdjęć, zarówno na stronę główną, jak i sekcję Stories. Większość zmian "na minus" jest czysto wizualna.

Źródło: Instagram


Nie wiadomo jednak kiedy Instagram zdecyduje się na oficjalne wdrożenie aplikacji do Polski. Redakcja portalu Tabletowo zauważyła jednak, że z usługi można skorzystać poprzez pobranie pliku APK. Co więcej, platforma obsługuje nasz język. Zainteresowanych odsyłamy więc do przygotowanego tam poradnika.

 

Planujecie korzystać z Instagram Lite? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.