Instagram dla dzieci może jednak nie powstać

Instagram dla dzieci może jednak nie powstać

Do Facebooka wystosowany został list otwarty, w którym podano możliwe zagrożenia płynące z opublikowania aplikacji Instagram Kids. Osoby podpisane pod pismem domagają się anulowania projektu.


Nie tak dawno mieliśmy z ogłoszeniem prac nad aplikacją Instagram Kids. Ma ona być docelowo przeznaczona dla osób poniżej 13 roku i posiadać rozszerzone funkcje kontroli rodzicielskiej. Facebook chce w ten sposób poszerzyć swoją bazę użytkowników i "zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych".

Po publikacji pierwszych informacji na temat usługi pojawiły się zarówno głosy aprobaty, jak i krytyki. Do tych drugich przyłączyły się właśnie liczne organizacje i osoby wspierające koalicję "Campaign for a Commercial-Free Childhood" - zrzeszenie amerykańskich np. nauczycieli, grup wsparcia i rodziców walczących o ograniczenie wpływu kultury komercyjnej na dzieci.

Źródło: Instagram


Do Marka Zuckerberga postanowiono napisać specjalny list otwarty, którego głównym przesłaniem jest - "anulujcie projekt Instagram Lite". Powodów takich żądań jest kilka. Przede wszystkim chodzi o to, iż media społecznościowe stworzone z myślą o dzieciach mogą naruszać prywatność młodszych ludzi i zwiększać ryzyko depresji, a także wyrządzać wiele innych potencjalnych szkód.

Takie stanowisko popiera kilkadziesiąt organizacji oraz ekspertów. Osobiście jednak wątpię, że Facebook ulegnie naciskom. Instagram Kids ma nie zawierać reklam i ma stanowić alternatywę dla nieletnich osób, które omijają ograniczenia wiekowe głównej platformy. 

Warto też pamiętać, iż od dłuższego czasu dostępna jest także aplikacja Messenger Kids. Tytułowy projekt to więc nie pierwsze przedsięwzięcie tego typu ze stajni społecznościowego giganta.

 

Co sądzicie o postulatach przeciwników Instagram Kids? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.