Ilu Polaków nie ma dostępu do internetu? Oto najnowsze dane

Ilu Polaków nie ma dostępu do internetu? Oto najnowsze dane

Pojawił się raport dotyczący ogólnopolskiego dostępu do internetu. Został on sporządzony przez Krajowy Instytut Mediów i przedstawia on szereg danych dotyczących m.in. wykluczenia cyfrowego oraz liczbę gospodarstw domowych z aktywnym połączeniem sieciowym.


Okazuje się, że na terenie naszego kraju dokładnie 48,9 procent gospodarstw domowych posiada stały dostęp do Internetu. Sporo - bo aż 26,7 procent - osób serfuje po sieci wyłącznie za pośrednictwem telefonii komórkowej, a 14,9 procent używa w tym celu odrębnej karty SIM.

Najliczniejszą grupą badaną (4028 osób) okazały się osoby starsze powyżej 65 roku życia, co nieco zaburza obraz całego badania. Większość takich osób po prostu nie czuje potrzeby korzystania z internetu. Zapewne stąd też wyszło 21,6 procent gospodarstw domowych bez połączenia sieciowego.

Źródło: KIM


Oczywiście więcej gospodarstw domowych z internetem (54,3 procent) znajduje się na terenach miejskich niż na wiejskich (37,7 procent). Raczej nie można tu mówić o braku infrastruktury - w większości miejsc istnieje już możliwość połączenia się z siecią.

Wkrótce ma pojawić się kolejna część badania, która obejmie 30 tys. gospodarstw domowych sprawdzanych w okresie od lipca 2021 do grudnia 2022 roku. Pozostaje więc czekać!

 

Ile znacie osób bez aktywnego połączenia internetowego? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.