USA nie chce technologii 5G od Huawei w Europie

USA nie chce technologii 5G od Huawei w Europie

Nie jest tajemnicą, że Stany Zjednoczone nie lubią się z Huawei. Nie zaskakuje więc fakt, że władze tego kraju są przeciwne technologii 5G od chińskiego producenta, jednak  wywieranie podobnego nastawienia na Europę jest już odrobinę bardziej niepokojące.


The Wall Street Journal donosi, że USA kontaktowało się z Niemcami i Włochami w sprawie zablokowania Huawei możliwości wejścia na rynek z technologią 5G, oferując przy tym nawet pomoc finansową. Amerykanie mają w tych krajach swoje bazy wojskowe, w których kontakt odbywa się za pomocą cywilnej infrastruktury, czyli także urządzeń 4G, również od chińskiego producenta. Rzecz w tym, że jeśli przy wdrażaniu nowej technologii zrezygnuje się ze sprzętów Huawei, to potencjał szpiegowski Chin będzie mocno obniżony.

Szczególnie kontrowersyjny jest pewien zapis w chińskim prawie, który nakazuje obywatelom, organizacjom i firmom współpracę z chińskim wywiadem w zakresie gromadzenia informacji, właściwie gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Brzmi bardzo niebezpiecznie i rzeczywiście może takie być.Jeśli chodzi o nasze podwórko, to w Polsce sieć 5G ma także zostać uruchomiona już w 2019 roku przez Play. Będzie ona bazowała właśnie na stacjach bazowych od Huawei, gdyż jest to najważniejszy dostawca w zakresie sieci LTE tego operatora.

Europejskie kraje stanęły więc przed sporym dylematem. Warto bowiem dbać o dobre stosunki z USA, a ponadto Huawei bardzo często boryka się z oskarżeniami dotyczącymi bezpieczeństwa i szpiegostwa.  Z drugiej strony ceny urządzeń Huawei są bardzo konkurencyjne, a firma jest głównym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego w Europie, więc rezygnacja z nich byłaby bardzo skomplikowana. Technologia 5G będzie wprowadzana już od przyszłego roku, więc czasu na decyzję jest naprawdę niewiele.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.