Huawei sprzedało submarkę Honor

Huawei sprzedało submarkę Honor

W zeszłym miesiącu zaczęły pojawiać się raporty o potencjalnej sprzedaży Honoru. Jednak dopiero od niedawna wiadomo, że ta submarka została sprzedana. Przyczyną są prawdopodobnie ograniczenia nadane przez rząd Stanów Zjednoczonych na Huawei.


Submarka Honor została sprzedana nowo powstałemu konsorcjum Shenzhen Zhixin New Information Technology. Składa się ono z ponad 30 różnych podmiotów, w tym Digital China, będącego dystrybutorem urządzeń Honor na rynek chiński, oraz lokalnych władz z Shenzhen. Huawei nie będzie odtąd posiadał żadnych udziałów w nowej spółce Honor po sprzedaży.

Chociaż kwota transakcji nie jest dokładnie znana, ma być warta 100 miliardów juanów (ponad 57 miliardów złotych). Jest to cztery razy więcej niż sugerował pierwotny raport, i obejmuje wszystko, od submarki, przez badania i rozwój po zarządzanie łańcuchem dostaw. Oprócz Digital China zakup obejmowałby trzy firmy inwestycyjne, z których każda miałaby od 10% do 15% wydzielonej spółki o nazwie Honor Terminal.

Źródło: hihonor.com


Sprzedaż submarki nastąpiła prawdopodobnie dlatego, że Huawei został poddany surowym ograniczeniom przez rząd Stanów Zjednoczonych. Sprawia to, że prowadzenie interesów z firmami amerykańskimi, takimi jak Google czy Qualcomm, jest prawie niemożliwe.

Urządzenia submarki Honor stanowiły 26% sprzedaży smartfonów Huawei, która wyniosła 51,7 mln sztuk w trzecim kwartale tego roku - według szacunków firmy Canalys, zajmującej się badaniami rynku. Dlatego też firma stara się ocalić submarkę Honor, ponieważ jest już ona dość popularna.

Na szczęście dla użytkowników submarki Honor - nowi właściciele obiecują, że kierunek rozwoju pozostaje bez zmian.

Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.