Nadchodzi koniec gier na fizycznych nośnikach?

Nadchodzi koniec gier na fizycznych nośnikach?

Jeszcze wcale nie tak dawno trudne do wyobrażenia było to, że gry komputerowe można nabyć w inny sposób aniżeli poprzez pójście do stacjonarnego sklepu i wybranie interesującej pozycji z półki. Na takie rozwiązanie decyduje się dzisiaj coraz mniej osób.


Liczby te tak drastycznie maleją, że głośno mówi się już o całkowitym zaniknięciu gier na fizycznych nośnikach. Osobom, które dorastały w czasach, gdy cyfrowa dystrybucja nie była jeszcze popularna (albo w ogóle nie istniała) taki stan rzeczy jest trudny do wyobrażenia. Nic w tym dziwnego - płyty DVD oraz pudełka mają swój urok, którego napis w bibliotece Steam nie zastąpi w żaden sposób.

Gry na fizycznych nośnikach mają swój urok - szkoda tylko, że niedługo mogą całkowicie zniknąć


Analitycy z firmy Piper Jaffray oszacowali, że gry na płytach DVD przestaną być wydawane już w 2022 roku. Ostatnich kilka miesięcy to prawdziwy kryzys dla dystrybutorów takich nośników - użytkownicy wybierają bowiem coraz częściej kupno produktu za pośrednictwem Steam'a czy innych platform. Tak jest i wygodniej, i szybciej.

Te przewidywania zdają się potwierdzać plotki głoszące, że następne generacje konsol pozbawione będą fizycznego napędu. Na ten moment trudno to sobie wyobrazić - pozostaje tylko śledzić sytuację.

 

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.