Gra na Steam nielegalnie wydobywała kryptowaluty

Gra na Steam nielegalnie wydobywała kryptowaluty

Firma Valve co jakiś czas podejmuje pewne kroki mające na celu przefiltrowanie pod względem jakości i bezpieczeństwa produkcji, które pojawiają się na platformie Steam. Niestety mimo starań korporacja nie do końca sobie z tym radzi. 


Niech za przykład posłuży chociażby produkcja Abstractism (niskobudżetowa platformówka), która zadebiutowała na rynku cztery miesiące temu. Już niedługo po premierze użytkownicy zaczęli narzekać na ogromne zużycie procesora. Zdaniem twórców powodem takiego stanu rzeczy miało być uruchomienie wysokich ustawień graficznych, co z miejsca wydawało się absurdalne. Oczywiście prawda była inna - program instalował na komputerze gracza trojana oraz aplikację malware.

Gra Abstractism została zdjęta ze Steam'a dopiero po czterech miesiącach od premiery


Człowiek kryjący się pod pseudonimem SidAlpha odkrył, że wspomniane powyżej wirusy otwierają furtkę twórcom Abstractism do kopania kryptowaluty. Po dokładnym sprawdzeniu zużycia energii przez konkretne podzespoły był już pewny, że deweloperzy aplikacji dopuścili się przestępstwa. To jednak nie koniec oszustw.Okazało się też, że gracze mieli w programie możliwość "nabycia" przedmiot wyglądający identycznie jak rzadka wyrzutnia rakiet z gry Team Fortress 2. Po zapłaceniu 100 dolarów niestety okazało się, że użytkownicy nie są w stanie wykorzystać go w produkcji Valve.

Abstractism zostało zdjęte ze Steam'a dopiero po czterech miesiącach od premiery. Twórcy również zostali zbanowani, ale problem nadal istnieje. Zapewne w bibliotece platformy nadal znajdują się niebezpieczne gry i niewątpliwie zostanie ona zapełniona jeszcze następnymi tego typu produktami. Valve musi więc pomyśleć o tym jak jeszcze skuteczniej filtrować produkcje dostające "zielone światło".

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.