Google zostało pozwane z powodu trybu incognito

Google zostało pozwane z powodu trybu incognito

Google boryka się obecnie z dość dużym problemem, bowiem przeciw firmie wniesiony został pozew zbiorowy, za którym stoi liczna grupa mieszkańców Kalifornii. Korporacji grozi nawet do 5 miliardów dolarów kary, a powodem całego zamieszania jest tryb incognito.


Z trybu incognito korzysta prawie każdy z nas, czy to celu wyszukania niewygodnej frazy, czy też z wielu innych, osobistych powodów.  Jego główną cechą jest brak zapisywania danych o odwiedzanych przez nas witrynach w historii przeglądarki, jednak na tym właściwie koniec funkcji chroniących naszą prywatność. Wprowadzeni w błąd poczuli się mieszkańcy stanu Kalifornia, którzy oskarżyli giganta o zbieranie danych użytkowników podczas przeglądania sieci we wspomnianym trybie, za pośrednictwem wtyczek, takich jak Google Analytics czy Google Ad Manager. Uczestnicy pozwu żądają zapłacenia 5000$ za każdego użytkownika wprowadzonego w błąd, jednak Google tak naprawdę nie kryje się z tym, że informacje o sieciowych poczynaniach użytkowników w trybie prywatnym, mogą być widoczne dla stron trzecich. 

Już sama strona startowa trybu incognito, w sposób czytelny informuje o tym, że nasza aktywność wciąż może być widoczna dla poszczególnych stron oraz dostawców usług internetowych. Sprawa wydaje się z góry rozstrzygnięta, a sam pozew kuriozalny, jednak na nieszczęście Google'a, kalifornijskie prawo w tej sytuacji stoi po stronie skarżących. Zgodnie z tamtejszymi przepisami dotyczącymi podsłuchów, osoba podsłuchiwana musi wyrazić na to zgodę, a uczestnicy pozwu starają się przepchnąć w sprawię, tą właśnie analogię. Google może mieć poważny problem, bowiem w przypadku przegranej sprawy, będzie musiał wypłacić nawet do 5 miliardów dolarów odszkodowania.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.