Google tworzy ocenzurowaną wyszukiwarkę dla Chin!

Google tworzy ocenzurowaną wyszukiwarkę dla Chin!

Może trudno sobie to wyobrazić, ale internet w Chinach jest ocenzurowany w bardzo dużym stopniu i wielu chińczyków nie ma do niego dostępu. Google chce jednak wejść na ten grząski rynek.


Koncern pracuje nad projektem Dragonfly, czyli wyszukiwarką, która będzie w stanie pomijać w wynikach strony poświęcone prawom człowieka, religii, protestom oraz demokracji. W Chinach te kwestie są widziane jako bardzo drażliwe przez władzę, dlatego w tamtejszym internecie tego typu strony są ocenzurowane.

W obecnej formie wyszukiwarka Google nie może być wykorzystywana w Chinach, a jest to ogromny rynek, dlatego koncern z Mountain View chce dostosować swoje narzędzie do tamtejszych warunków. Prace nad Dragonfly trwają od końca 2017 roku. Premiera okrojonej wyszukiwarki ma odbyć się w ciągu 6-9 miesięcy, o ile Partia się na to zgodzi.Mówi się, że przeglądarka działa bardzo sprawnie i szybko blokuje niepożądane serwisy, które są powiązane z wpisywanymi słowami-kluczami zabronionymi przez tamtejszych cenzorów. Do takich stron należą na przykład New York Times czy The wall Street Journal.

Wprowadzenie przeglądarki Dragonfly byłoby bardzo kontrowersyjne, ponieważ oznaczałoby to, że Google idzie na rękę komunistycznemu reżimowi. Z drugiej jednak strony gigant chce zapewnić chińczykom większą możliwość korzystania z internetu, co także trzeba docenić.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.