Google z rekordową karą finansową!

Google z rekordową karą finansową!

Na Google nałożona została przez Unię Europejską rekordowa kara o wysokości 2,4mld euro. Według Komisji Europejskiej firma łamała przepisy antymonopolowe i odbierała rynek konkurencji z Europy Zachodniej.
Ogłoszona została rekordowa kara dla Google, nałożona przez Unię Europejską. Kwota ma wynosić 2,4mld euro. Jak mówi Margrethe Vestager, komisarz Unii Europejskiej ds. konkurencji „Google nadużywał swojej pozycji jako dominującej wyszukiwarki na rynku wyszukiwarek, promując w wynikach wyszukiwania własną porównywarkę cenową i obniżając pozycję propozycji konkurentów”. Zdaniem Komisji Europejskiej firma faworyzowała własną usługę zakupową w ramach ogólnego wyszukiwania.

Margrethe Vesteger, komisarz UE ds. konkurencji


Gigant ma 90 dni na zmianę funkcjonowania wyszukiwania. W przypadku niezastosowania się do narzuconych zmian, spółka-matka Google, Alphabet Inc., będzie zmuszona zapłacić karę w wysokości 5% dziennego obrotu. Google ma zacząć traktować konkurencyjne wyszukiwarki cenowe na takich samych zasadach jak swoją - w jaki sposób to zrobi, firma ma zadecydować sama oraz w ciągu 60 dni poinformować o tym Komisję Europejską.Dochodzenie w sprawie Google Komisja Europejska rozpoczęła już w 2010 roku. Od tego czasu firma proponowała już dwa rozwiązania, oba zostały jednak odrzucone przez Komisję. W 2014 roku zawarta została ugoda pomiędzy stronami, jednak w 2015 roku została zerwana, a KE już formalnie oskarżyła Google o nadużywanie swojej pozycji i łamanie przepisów. Wiceprezes i główny radca prawny Google, Kent Walker, odrzuca oskarżenia, mówiąc: "Nie zgadzamy się z ogłoszonymi dzisiaj wnioskami. Dokonamy szczegółowej oceny decyzji Komisji, rozważając odwołanie się od niej, i oczekujemy kolejnych możliwości przedstawienia naszych argumentów".

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl