Google usuwa przydatną funkcję, aby zmniejszyć kradzież

Google usuwa przydatną funkcję, aby zmniejszyć kradzież

Google postanowiło usunąć ze swojej wyszukiwarki zdjęć kilka naprawdę przydatnych funkcji - wszystko to ze względu na dbałość o prawa autorskie ich twórców. Kradzież zdjęć w internecie to faktyczny problem, ale czy da się w pełni zapobiec temu zjawisku?


Oczywiście, że nie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeciwko niemu walczyć. Google wprowadziło w swojej wyszukiwarce zdjęć bowiem kilka zmian, które przeciętny internauta zdążył już zauważyć. Chodzi przede wszystkim o usunięcie przycisku "pokaż obraz" i zastąpienie go opcją "strona". Od teraz możliwe będzie tylko i wyłącznie przekierowanie na stronę, na której owe zdjęcie figuruje, a nie bezpośrednio do samej grafiki.

Próbując walczyć z osobami łamiącymi prawa autorskie, Google wprowadziło kilka zmian w wyszukiwarce zdjęć


Ponadto nie znajdziemy teraz opcji wyszukania danego zdjęcia w różnej rozdzielczości. Ta przydatna funkcjonalność została po prostu usunięta. Pod podglądem konkretnej grafiki znajdziemy jednak odpowiedni napis informujący o tym, że może być ona objęta prawami autorskimi.

Od teraz osoby, które będą chciały "pożyczyć" dane zdjęcie będą świadome, że być może nie mogą tego uczynić


Wszystkie te zmiany zaimplementowano ze względu na krytykę wielu autorów, którzy uważali, że Google ułatwia kradzież zdjęć. Bezpośrednią przyczyną takich nowości jest zapewne ugoda, jaką korporacja zawarła z Getty Images po pozwie, jaki miał miejsce ponad dwa lata temu. Google oskarżone zostało wtedy o możliwość pobierania zdjęć w pełnej rozdzielczości, a co za tym idzie - przyczynianie się do kradzieży.

Taki zabieg na pewno niewiele zmieni w kwestii braku poszanowania dla praw autorskich, ale na pewno lepsze to niż nic.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.