Głos polskiego lektora został przywrócony do Google Maps

Głos polskiego lektora został przywrócony do Google Maps

Niecały tydzień temu pisaliśmy o zmianie głosu w nawigacji Google Maps. Od 2008 roku użyczał go Jarosław Juszkiewicz, jednak niespełna dwa tygodnie temu, Google podjęło decyzję o zastąpieniu polskiego lektora syntezatorem mowy. Internauci mocno skrytykowali całą sytuację, przez co głos pana Jarosława wrócił do aplikacji... przynajmniej na razie.


O całej sprawie zrobiło się głośno od czasu publikacji filmu na YouTube, w którym polski lektor w oryginalny sposób żegna się z kierowcami. Wśród serdeczności oraz masy podziękowań dla Pana Juszkiewicza, dostrzec można było wiele głosów krytyki w kierunku, zaimplementowanego przez Google, syntezatora mowy. Zmiana nie przypadła kierowcom do gustu, a co więcej wskazywali oni na liczne niedociągnięcia w syntetycznych komunikatach aplikacji. Po dokładnie czterech dniach, w ten piątek, Jarosław Juszkiewicz poinformował, że jego głos został przywrócony do Google Maps. 


"Wygląda na to, że spędzimy jeszcze trochę czasu razem, przynajmniej do momentu, gdy mój cyfrowy następca nie zostanie udoskonalony"

Takimi właśnie słowami lektor rozpoczął opublikowany w piątek materiał. Pan Jarosław wyraził również swoją wdzięczność wobec bardzo licznego grona osób, które domagały się jego powrotu. Google póki co wycofało się z negatywnie odebranej zmiany, jednak wygląda na to, że i tak nastąpi ona prędzej czy później.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.