Kolejny polski portal kopie kryptowalutę. Uważajcie!

Kolejny polski portal kopie kryptowalutę. Uważajcie!

Od kiedy kryptowaluty zaczęły zyskiwać na popularności, wiele osób zauważyło potencjalny zysk z ich wydobywania. Niestety, nie zawsze do końca legalny. W internecie coraz głośniej o incydentach przy użyciu plików JavaScript na popularnych stronach, które wykorzystują wasze procesory do kopania waluty Monero. Wczoraj, do listy stron wykorzystujących wasz sprzęt, dołączył kolejny znany portal... 


Jak pewnie wiecie, do produkcji jakiejkolwiek kryptowaluty, potrzebujemy wielkiej mocy obliczeniowej, która rzecz jasna kosztuje. Od samego procesora zaczynając, przez chłodzenie i aż po prąd, bez którego całego procesu by nie było. W ten sposób kryptowalutę może kopać tak naprawdę każdy użytkownik komputera, choć największe zyski przynoszą specjalne kopalnie. Jedną z nich na swoim materiale zaprezentował Krzysztof Gonciarz, a więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Tego typu inwestycje wiążą się jednak ze sporymi kosztami, które zwracają się miesiącami, a czasem nawet i latami. Właśnie dlatego ktoś wpadł na pomysł kopania krypotowaluty za pomocą skryptów znajdujących się na stronach.

W całym internecie roi się od stron, które odwołały się do skryptów domeny coin-hive.com wydobywających kryptowalutę. Warto jednak zaznaczyć, że nie wynikały one najpewniej z celowych działań moderacji stron, ale były rozsiane przez wadliwe systemy reklamowe znajdujące się na stronie. Oto przykłady:

dziennikpolski24.pl

gazetakrakowska.pl

gazetawroclawska.pl

gloswielkopolski.pl

m.se.pl

motofakty.pl

poradnikzdrowie.pl

rp.pl

se.pl

telemagazyn.pl

weszlo.com

Mimo tego, największe podejrzenie budzi odkryty wczoraj przypadek znanej w internecie stronie o tematyce rapu - GlamRap.pl. LANEK-  znany producent muzyczny i reprezentant grupy SB Maffija, umieścił na swoim fanpage film, w którym dzieli się dowodem na to, że strona kopie walutę, wykorzystując przy tym 100% procesora. Potwierdzenie znaleźliśmy także u nas, zaraz po odwiedzeniu witryny glamrap.pl i sprawdzeniu wydajności naszego komputera.Jeden z użytkowników potwierdził to korzystając z programu uBlock origin. Screen pokazujący wykorzystanie skryptu znajdziecie poniżej:Co ciekawe, GlamRap.pl dokładnie 4 stycznia poinformował o przebudowie strony. Czy ma to jakiś związek z tym incydentem? Tego jeszcze nie wiemy, ale jeśli pojawi się stanowisko strony w tej sprawie, na pewno zaktualizujemy ten wpis.
Nowy GlamRap.pl!
Po 7 latach funkcjonowania serwisu nadszedł czas na poważną przebudowę i dostosowanie się do dzisiejszych standardów. Do tej pory przechodziliśmy małe liftingi wyglądu i funkcjonowania portalu. Tym razem zmieniamy wszystko!

Czy obecność skryptu to jedynie błąd wynikający z pracy nad serwisem i tak jak w powyższych przypadkach nieświadome jego pojawienie się przez system reklam? Czy może celowe działanie moderacji? Nie nam oceniać, ale sprawa wygląda interesująco, a przyświeca temu dość ciekawe hasło portalu, które w kontekście sprawy przybiera nowego znaczenia. Hasło brzmi bowiem: "GlamRap - napędza hip-hopową gospodarkę". Nam nie pozostało nic innego jak zachęcenie was do zachowania bezpieczeństwa w sieci i kontrolowania odwiedzanych stron. Inaczej wasz procesor może zostać poważnie obciążony, a o wszystkim dowiecie się dopiero przy opłacaniu rachunku za prąd.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku aby otrzymywać najważniejsze informacje w pierwszej kolejności. KLIKNIJ TUTAJ!


Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.