Firma Gameforge kasuje filmy z prywatnych serwerów Metin2

Firma Gameforge kasuje filmy z prywatnych serwerów Metin2

Te osoby, którym nie są obce gry z gatunku MMORPG z pewnością znają, bądź kojarzą, firmę Gameforge. Jest ona odpowiedzialna za wydawanie na terenie Europy takich gier jak kultowy Metin2, czy NosTale. Nie jest ona wśród użytkowników zbytnio lubiana ze względu na swoje podejście do polityki wydawniczej, lecz niektóre tytuły jakie posiada w swoim asortymencie są uważane za kultowe.


Tak jak Metin2 jest znany w Polsce, tak każdy wie o istnieniu tysięcy serwerów prywatnych, które zaczęły powstawać w wyniku wycieknięcia na światło dzienne kodu źródłowego gry zaraz po jego polskiej premierze. Od tamtej pory Gameforge zaczęło mieć spore problemy, a ludzie nie przejmowali się prawami autorskimi podczas tworzenia "privów", bo firma również jakoś zbytnio nigdy nie okazała wobec nich większego zainteresowania. Aż do teraz.

  

Na oficjalnym, facebookowym profilu firmy pojawiło się oświadczenie o rozpoczęciu działań w sprawie praw autorskich i usuwaniu treści z YouTube, które mają na celu reklamę prywatnych serwerów WSZYSTKICH gier Gameforge. Poniżej znajdziecie przetłumaczoną przez nas wersję podanej informacji:
Gameforge regularnie egzekwuje swoje prawa do usuwania treści z serwisu YouTube, które zostały użyte bez naszej zgody. Prywatne serwery zawsze były i zawsze pozostaną nielegalnymi kopiami naszych, chronionych prawami autorskimi, treści i nie tolerujemy ich reklamowania. Byliśmy dość tolerancyjni i cierpliwi przez jakiś czas, i tylko wysyłaliśmy ostrzeżenia o naruszenia praw autorskich myśląc, że to wystarczy. Niestety nie uzyskaliśmy pożądanych rezultatów, więc teraz podejmujemy dalsze środki.

Oznacza to, że firma nie poprzestaniu na informowaniu graczy o tym, że nielegalne serwery nie są własnością Gameforge, lecz rozpocznie z nimi walkę - co prawda pośrednio, kasując materiały na YouTube, które ich dotyczą. Początkowo sytuacja dotknęła scenę zagraniczną, lecz coraz bardziej całe wydarzenie zauważalne jest w naszym kraju, gdzie twórcy masowo ukrywają swoje materiały bądź kasują je na żądanie Gameforge. Pretensje firmy dosięgnęły także osoby, które opublikowały filmy opisujące powyższe oświadczenie. Większość klipów została usunięta.Jesteśmy ciekawi jak to wszystko się rozwinie, i czy Gameforge podejmie jeszcze surowsze kroki w kierunku prywatnych serwerów. Na YouTube na ten moment pojawiło się bardzo dużo zagranicznych, jak i polskich materiałów, gdzie twórcy wyrażają swoje zdanie na temat decyzji firmy.

Co sądzicie o decyzji firmy? Piszcie!


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.