Forbes z listą największych polskich producentów gier

Forbes z listą największych polskich producentów gier

Forbes postanowił sporządzić raport zestawiający największych polskich producentów gier, który pozwala zerknąć na fakty dotyczące dynamicznego rozwoju tego rynku w naszym kraju i przyczyn tego wzrostu. 


Trudno jednak mówić o zaskakujących zmianach w rankingu jeśli chodzi o czołówkę. Od kilku lat niezmiennie króluje CD Projekt RED, który wyceniany jest na ponad 18 miliardów złotych. Firma Adama Kicińskiego zostawia daleko w tyle markę Techland wartą 3,5 mld złotych. Trzecie miejsce podium zajmują twórcy This War of Mine - wartość spółki to około miliard złotych.

Wspomniane studia już jakiś czas temu postanowiły otworzyć się na światowy rynek i jak widać, świetnie na tym wyszły. Produkcje takie jak Wiedźmin, Dead Island czy Frostpunk zyskały swoich zwolenników na całym świecie, co pozwoliło na bardziej dynamiczny rozwój polskiej branży gier wideo.

Raport przeprowadzony przez Forbes pokazuje, że otworzenie się polskich twórców na światowy rynek było idealnym pomysłem


Sam polski rynek gier wideo warty jest około 489 milionów złotych, lecz wartość rodzimych producentów gier opiewa na wartości 26,2 mld złotych. Różnica jest więc olbrzymia - idealnie pokazuje ona to, że inwestowanie w rozprzestrzenienie się na większą ilość krajów było i jest dobrym posunięciem.

Zapewne premiera Cyberpunka 2077 jeszcze bardziej wzmocni naszą pozycję na świecie - według analityków produkcja ta ma przynieść około 800 mln złotych zysku netto.

Źródło: Forbes.pl 

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.