Mozilla usuwa z przeglądarki rozszerzenia śledzące aktywność użytkowników

Mozilla usuwa z przeglądarki rozszerzenia śledzące aktywność użytkowników

Twórcy jednej z najpopularniejszych przeglądarek na rynku postanowili po raz kolejny zabrać się za kwestie bezpieczeństwa. Tym razem zlikwidowali ponad dwadzieścia rozszerzeń, które potajemnie śledziły aktywność użytkowników.


Z serwerów usunięto dokładnie 23 dodatki wysyłające do twórców informacje o osobach, które z nich korzystają. Sytuacja jest na tyle niepokojąca, że wśród nich znalazło się rozszerzenie Web Security, które z założenia miało chronić użytkowników, lecz w praktyce okazało się nie tylko gromadzić zbędne dane, ale także je udostępniać. Zbanowane zostały także wtyczki takie jak: Browser Security, Browser Privacy, Browser Safety, Popup Blocker, Quick AMZ, YTTools, FBTools, DirtyLittleHelpers, czy CSS IO.

Usunięte rozszerzenia zostały automatycznie wyłączone u wszystkich użytkowników, którzy do tej pory ich używali


To jednak nie jedyny problem. Wykryto także, że powyższe dodatki wysyłały różne informacje bez jakichkolwiek zabezpieczeń, co mogło zostać wykorzystane do uruchomienia innego, szkodliwego kodu. Możliwe, że infekcją rozszerzeń zajęła się konkretna osoba lub grupa osób, gdyż w części z nich znajdowały się dokładnie te same fragmenty kodu. Mogli więc je zarazić i publikować dodatki wykorzystując różne konta autorów.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.