Rakieta Elona Muska startuje na orbitę Marsa!

Rakieta Elona Muska startuje na orbitę Marsa!

Oglądaliście ostatnie lądowanie na księżycu z 1972 roku? My też nie, a szkoda, bo to było wielkie wydarzenie, którego obserwowanie pewnie pamiętalibyśmy do dzisiaj. Od dzisiaj jednak możemy mieć inne, równie wiekopomne wspomnienie, bo już za kilka godzin wystartuje Falcon Heavy - najpotężniejsza rakieta kosmiczna od SpaceX!


TRANSMISJA
Więcej:

Już o 19:30 polskiego czasu w tym miejscu będziemy mogli obserwować historyczne wydarzenie. Falcon Heavy od SpaceX spróbuje wynieść na orbitę Marsa ładunek, do którego należy wiśniowa Tesla Roadster. Elon Musk twierdzi, że przedsięwzięcie ma 50% szans powodzenia. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim startu - nie wiadomo, czy rakieta nie wybuchnie podczas dzisiejszej próby. *Aktualizacja: start rakiety przełożono na godzinę 20:30. Okno startowe trwa natomiast do 22:00 czasu polskiego.

Start, który odbędzie się za już niedługo, to przede wszystkim próba sprzętu i wszystkich systemów dla SpaceX. Dlatego też na pokładzie Falcona nie znajdują się drogie sprzęty pomiarowe, a właśnie Tesla Roadster - czyli samochód z innej firmy Elona Muska. Jest to także zabieg marketingowy, który daje firmie praktycznie darmową reklamę. Co ciekawe w samochodzie będzie siedział manekin w skafandrze kosmonauty, a w radiu będzie leciał utwór Davida Bowiego Space Oddity.A Red Car for the Red Planet


Post udostępniony przez SpaceX (@spacex)


Przełomowe w tej misji będzie nie tylko wyniesienie na orbitę Marsa rakiety, która może pomieścić aż 63 tony ładunku, ale także próba odzyskania trzech "boosterów", czyli silników i zbiorników paliwa. Będą one wykorzystane w dwóch etapach odpalenia rakiety. Chodzi więc o to, żeby silniki i rakieta, które wynoszą ładunek na orbitę powróciły na Ziemię. Dzięki temu podobne akcje będą tańsze. Proces obrazuje poniższy film:Dzisiejszy start Falcona Heavy przysłuży się w dużym stopniu do eksploracji kosmosu. I to bez znaczenia, czy będzie on udany, bo z porażką też się trzeba liczyć. Jednak nawet jeśli start nie przebiegnie pomyślnie, to przyniesie specjalistom ze SpaceX niezbędnych informacji, które pomogą im lepiej przygotować rakietę do kolejnych prób.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.