Facebook zbanował oficjalny profil Konfederacji

Facebook zbanował oficjalny profil Konfederacji

Oficjalny profil partii Konfederacja został dziś zablokowany na Facebooku. Fanpage obserwowało 671 tysięcy użytkowników portalu. Jak donosi Spider's Web, gigant miał wcześniej kilkukrotnie uprzedzać administratorów strony o wielokrotnym naruszeniu "Standardów społeczności".


Dziś w godzinach popołudniowych fanpage Konfederacji zniknął z Facebooka. Jak niedługo później się dowiedzieliśmy, powodem miało być wielokrotne naruszenie zasad platformy dotyczących m.in. publikowania nieprawdziwych treści o pandemii czy szerzenia mowy nienawiści. Kilka godzin wcześniej gigant miał uprzedzić o fakcie, który wywołał w sieci spore poruszenie.

Aktualny komunikat Facebooka po wejściu na profil Konfederacji (po lewej) oraz fanpage przed zablokowaniem (po prawej).


Dzisiejsza decyzja portalu została uzasadniona także w osobnym komunikacie, w którym czytamy:
Chcemy aby Facebook był miejscem gdzie ludzie mogą wyrażać swoje opinie, ale także czuć się bezpiecznie. Dlatego wprowadziliśmy Standardy społeczności, które określają jakiego rodzaju treści są dozwolone na naszych platformach i usuwamy wszystkie treści, które je naruszają. W zgodzie z tymi zasadami usunęliśmy stronę Konfederacji, która wielokrotnie naruszała Standardy społeczności, w szczególności dotyczące zasad walki z COVID-19 i środków ostrożności z tym związanych oraz mowy nienawiści.

Decyzja giganta wywołała spore zamieszenie w internecie. Rzadko kiedy zdarza się bowiem, że tak duży fanpage znika z serwisu. Co więcej, nigdy wcześniej nie dotyczyło to znaczącej partii politycznej w naszym kraju. W związku z tym, politycy Konfederacji wyrazili swoje oburzenie na mediach społecznościowych. Z drugiej strony znaleźli się ci, którzy pochwalili decyzję Facebooka i ze względu na treść publikowanych postów na fanpage, wcale nie byli zaskoczeni decyzją serwisu Marka Zuckerberga.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.