Facebook z nowym narzędziem przeciw rosyjskiej propagandzie

Facebook z nowym narzędziem przeciw rosyjskiej propagandzie

Facebook to najbardziej rozpoznawalny i najczęściej odwiedzany portal społecznościowy. Każdego dnia przebywa na nim ponad miliard użytkowników, a właściciel Facebooka chce, aby tych ludzi było jeszcze więcej. Wymaga to ogromnego sztabu specjalistów, którzy regularnie wprowadzają nowe aktualizacje, które uatrakcyjniają portal. W ostatniej z nich Facebook postawił na bezpieczeństwo i zaufanie.


Facebook oficjalnie sprzeciwia się propagandzie szerzonej przez rosyjską agencję Internet Research Agency. Aby zapewnić użytkownikom pewność, że polubili tylko zaufane strony, a nie te stworzone na potrzeby rosyjskiego rządu, serwis wprowadza aktualizację, która będzie to kontrolować. Już pod koniec tego roku funkcja stanie się ogólnodostępna i będzie można jej używać poprzez Centrum Pomocy Facebooka.Facebook twierdzi, że w związku z wyborami prezydenckimi w USA w 2016 roku pojawiła się ogromna fala kłamstwa i propagandy tworzącej podziały w portalu. Serwis tłumaczy również, że od tego czasu stara się zwalczać tego typu zachowania, a ważnym krokiem w tym kierunku ma być najnowsza aktualizacja.

Dzięki tej opcji sprawdzimy, czy polubione przez nas strony (między styczniem 2015 a sierpniem 2017) należą do Internet Research Agency - rosyjskiej agencji oskarżanej o szerzenie propagandy. Obok nazwy strony podejrzanej o fałszywość wyświetli nam się data polubienia oraz czy dotyczy to Facebooka, czy Instagrama.

Tak zdecydowane posunięcie ze strony portalu z pewnością zwiększy wiarygodność pojawiających się w nim treści. Warto jednak zauważyć, że aktualizacja wymierzona jest w jeden cel, zamiast skupić się na ogólnym rozwiązaniu zjawiska. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź strony rosyjskiej, przeciw której bezpośrednio skierowana jest najnowsza funkcja.

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl