Facebook wyświetli mniej politycznych postów

Facebook wyświetli mniej politycznych postów

Serwis społecznościowy chce sprawdzić, czy zmniejszenie liczby wyświetlanych postów związanych z polityką poprawi odczucia użytkowników. Specjalny filtr niebawem pojawi się w USA. Kiedy trafi na polskiego Facebooka?


Plan na ograniczenie postów i stron politycznych wyświetlanych na naszym feedzie zrodził się stosunkowo niedawno. Jego przyczyną mają być liczne głosy oburzenia osób, które są już zmęczone ciągłym przeglądaniem stronniczych dyskusji.

Facebook spekuluje, że to właśnie przez tego typu posty ludzie spędzają mniej czasu w serwisie lub całkowicie rezygnują obserwowania swojej tablicy.Pierwsze zmiany zachodzą już w krajach, takich jak Kanada, Indonezja i Brazylia. Za kilka tygodni algorytmy odfiltrują politykę w Stanach Zjednoczonych. Facebook przestaje też proponować grupy polityczne, którym zarzuca się znaczne radykalizowanie społeczeństwa.

Zapewne jeszcze trochę poczekamy, zanim powyższy eksperyment dojdzie do Polski. Jednakże, nawet jeśli do tego dojdzie, nie mamy pewności, czy Facebookowi się to opłaci. Głównym celem serwisu jest zatrzymanie nas na dłużej — a to często niewygodne posty angażują nas w dyskusje.

Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.