Facebook wybuduje nowe centrum za blisko miliard dolarów!

Facebook wybuduje nowe centrum za blisko miliard dolarów!

Czasem przeciętny użytkownik Facebooka nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie zaplecze technologiczne idzie za prawidłowym działaniem tego serwisu. Centra danych z serwerami przypominają gigantyczne fabryki, a w nim m.in. wielkie wentylatory, które na bieżąco utrzymują jak najlepszą temperaturę ogromnej ilości umieszczonej tam elektroniki. Budowa takiego centrum to niezwykle duże przedsięwzięcie, które niesie za sobą równie wielkie koszta.
Mark Zuckerberg na swoim profilu na Facebooku (a jakże) ogłosił, że w trakcie budowy jest właśnie 10-te centrum bazy danych najpopularniejszego portalu społecznościowego. Swoją siedzibę będzie miało w New Albany w stanie Ohio. Przy okazji zapewnia, że wszystkie podobne centra są szczytem technologicznym pod względem infrastruktury - zasilane energią odnawialną, wiec nie ma obaw o wzmacnianie nimi efektu cieplarnianego. Wszystko w zgodzie z naturą.Przy okazji będzie to również niezwykle ważna lokalizacja dla całej społeczności tamtejszego miasteczka. Nikomu nie trzeba chyba mówić, że podobne centrum stwarza ogromną ilość nowych miejsc pracy dla lokalnej ludności zarówno przy budowie jak i po oddaniu budynków do użytku, a sam region na pewno przyciągnie także innych inwestorów ze względu na ogólny wzrost atrakcyjności tego miejsca. Łączny koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 750 milionów dolarów, a wstępne zakończenie prac przewidziane jest na 2019 rok.

Wartość Facebooka cały czas rośnie, stąd taki rozwój nie jest żadną niespodzianką. Niedawno platforma osiągnęła 2 miliardy użytkowników, a liczba ta nadal się powiększa. Patrząc w przyszłość wiele wskazuje na to, że nie jest to ostatnie tego typu centrum, a kolejne będą sukcesywnie pojawiać się także w innych miejscach w USA, a może i na całym świecie. Czas pokaże.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.