Facebook wprowadza własną kryptowalutę

Facebook wprowadza własną kryptowalutę

Mimo ciągłych zmian na rynku, kryptowaluty stają się z dnia na dzień coraz bardzie popularne. Nikogo więc nie dziwi, że z czasem wprowadzane są inne marki, chcące konkurować z topowymi nazwami. Do walki o jak największą ilość posiadaczy dołącza teraz Libra, czyli nowa kryptowaluta stworzona głównie przez Facebooka. 


Pierwsze informacje na temat nowej kryptowaluty Facebooka pojawiły się już kilka miesięcy temu. Według nich, znany nam serwis miał pracować nad projektem od ponad roku, chcąc by jak największa ilość jego użytkowników płaciła ową kryptowalutą w internecie. Prócz niej powstanie również Calibra, czyli wirtualny portfel, który dostanie osobną aplikację na smartfony. Pozwoli to na niemal natychmiastowy przelew pieniędzy pomiędzy użytkownikami z różnych zakątków świata, a dzięki wkomponowaniu jego w Messengerze czy WhatsAppie będzie to jeszcze prostsze. Ponadto Facebook zapewnia, że płatności będą całkowicie bezpieczne, a wszelkie transakcje stale kontrolowane przed próbą oszustwa.
Będziemy korzystać z tych samych procesów weryfikacji i przeciwdziałania oszustwom, które są wykorzystywane przez banki i będziemy mieli zautomatyzowane systemy, które będą stale monitorować aktywność w celu wykrywania i zapobiegania nieuczciwym zachowaniom. (...) A jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojego konta i w rezultacie stracisz część swojej Libry, zaoferujemy Ci zwrot pieniędzy.

Kolejnym czynnikiem, o którym warto wspomnieć to organizacja not-for-profit, która pomogła przy pracy nad kryptowalutą. Prócz Facebooka, należy do niej 27 światowych korporacji, między innymi Uber, Spotify, eBay czy Vodafone. Ważnymi partnerami są też wszelkie firmy finansowe, które wydają karty płatnicze, a należą do nich PayPal, MasterCard, Visa czy PayU. Jak deklaruje Facebook, na tym lista się nie kończy i z chęcią podejmie współprace z kolejnymi przedsiębiorstwami.Aby zapobiec obawie związanej z ciągłymi wahaniami kursów, rozpoczęto też prace nad nową technologią blockchain, która będzie przechowywać informacje na temat transakcji. Służyć będzie nie tylko za samą walutę, ale również będzie scentralizowaną platformą kontraktową. Mimo, że Libra nie będzie powiązana z żadną waluta, to będzie oparta na rezerwach pieniężnych w dolarach amerykańskich. Oznacza to, że dzienne wahania nie będą większe niż 10%.Jak informuje Facebook, kryptowaluta ma wystartować już w 2020 roku. Ponadto zapewnia, że korzystanie z Libry nie będzie wymagało zakładania specjalnych kont bankowych, a sam proces ma być bezpieczny i łatwy.

Agniecha Szyda

W wolnym czasie lubię pograć w gry z przyjaciółmi, interesuję się podróżowaniem i sportem, zwłaszcza siatkówką.