Facebook udostępni narzędzie do śledzenia opublikowanych zdjęć

Facebook udostępni narzędzie do śledzenia opublikowanych zdjęć

Facebook właśnie testuje specjalne narzędzie, które ma umożliwić użytkownikom proste śledzenie i kontrolowanie opublikowanych zdjęć. Nowa usługa będzie dostępna w Menedżerze praw autorskich. Jak będzie działać?


Trudno mówić o przypadkach kopiowania zdjęć oraz łamania praw autorskich w sieci, ponieważ na portalach takich jak Facebook, Instagram, czy Twitter stanowi to wręcz chleb powszedni. Codziennie publikowane są nowe memy, banery i fotografie z podpisami motywacyjnymi, które z chęcią powielane są na fanpage'ach i na naszych własnych tablicach. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, iż robi coś niezgodnie z prawem, a autorom treści wcale nie musi się to podobać.

Oczywiście — jeśli ktoś na portalu społecznościowym łamie twoje osobiste prawo autorskie, masz pełne prawo do zgłaszania tego typu incydentów z pomocą odpowiedniego formularza lub kontaktując się z centrum pomocy np. Facebooka.

Niestety poradzenie sobie z nagminnym kopiowaniem zdjęć nie należy do łatwych. Do tej pory portale dają nam dość ograniczony zakres usług w tej sprawie.

Narzędzie do kontrolowania autorskich zdjęć. Źródło: Facebook


Jednak ostatnio Facebook rozpoczął pracę nad całkowicie nowym narzędziem do kontrolowania autorskich obrazów. Mowa tutaj o usłudze, która stanie się częścią Creator Studio stworzonej dla administratorów facebookowych stron oraz kont biznesowych. Narzędzie będzie dostępne w zakładce Menedżer praw autorskich.

Chcąc skorzystać z lepszej kontroli nad zdjęciami, twórcy stron będą zobowiązani wgrać do każdego posta z obrazem pliki CSV oraz ich metadane. Menedżer praw autorskich umożliwi wtedy odnajdywanie na Instagramie i Facebooku obrazów pasujących do naszych plików. Administratorzy będą mogli również wybrać, czy chcą np. użyć blokady terytorialnej — post będzie aktywny tylko dla wybranych terytoriów.

Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.